.
.
.

العبادی: «دولت‌چه باطل داعش» به پایان خط رسیده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق پنجشنبه 29 ژوئن «پایان کار دولت‌چه باطل داعشی» را پس از کنترل مسجد تاریخی النوری در غرب شهر موصل توسط نیروهای عراقی اعلام کرد.

به گزارش خبرگزای‌ها، العبادی گفت: «منفجر کردن مسجد النوری و گلدسته خمیده آن توسط داعشی‌ها و بازگشت آن امروز به وطن، اعلام پایان کار دولت‌چه باطل داعشی» است.

او افزود: «پی‌گرد داعشی‌ها را تا کشتن یا به اسارت گرفتن آخرین نفرشان در عراق ادامه خواهیم داد».

ارتش عراق پنجشنبه اعلام کرد که مسجد تاریخی النوری الکبیر در بخش قدیمی موصل را به کنترل خود درآورد.

به گزارش العربیه.نت، کمیته ستاد جنگ ارتش عراق به نقل از سپهبد عبدالامیر رشید یارالله فرمانده عملیات «نینوا ما آمده‌ایم» اعلام کرد: «نیروهای دستگاه مبارزه با تروریسم مسجد النوری، گلدسته الحدباء و منطقه سرجخانه را به کنترل خود درآورده و واحدها همچنان در حال پیشروی هستند».

این پیشروی در چارچوب عملیات آزادسازی موصل از تصرف گروه داعش صورت می‌گیرد که حدود هشت ماه پیش آغاز شد.

پیش از این پلیس فدرال که در بخش قدیمی موصل موسوم به «شهر قدیمی» واقع در غرب شهر در حال نبرد علیه شبه‌نظامیان داعش است، پیش‌بینی کرده بود که بازپس گیری کامل شهر از داعش، نیازمند زمان بیشتری است.

سرلشکر رائد جودت فرمانده پلیس فدرال چهارشنبه 28 ژوئن گفته بود که نیروهایش، به 200 متری مواضع داعش در محله سرجخانه رسیدند که از محله‌های مهم تحت تصرف داعش به شمار می‌آید.

این اعلام ساعاتی پس از آن صورتن گرفت که حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق شامگاه چهارشنبه از فرماندهان نظامی خواست هرچه سریعتر جنگ موصل را به سرانجام برسانند.

کنترل مسجد النوری مصادف شد با دومین سالگرد روزی که ابوبکر البغدادی در روز 29 ژوئن سال 2014، خطبه مشهور خود را در مسجد النوری ایراد و خلافت خود خوانده خود را اعلام کرد.

داعش روز 21 ژوئن، اقدام به منفجر کردن مسجد النوری و گلدسته تاریخی آن کرده بود. زمان ساخت مسجد به حدود 9 قرن پیش باز می‌گردد.