.
.
.

آمریکا: فعالیت شیمیایی مشکوکی در فرودگاه الشیعیرات سوریه رصد کرده‌ایم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

واشینگتن فعالیت‌هایی در فرودگاه نظامی الشعیرات سوریه رصد کرده که به نظر می‌رسد آماده سازی برای حمله شیمیایی جدیدی باشد.

فرودگاه نظامی الشعیرات در استان حمص، همان پایگاهی است که آمریکا نظام سوریه را به حمله شیمیایی به شهرک خان شیخون در ماه آوریل گذشته متهم می‌کند. پس از این حمله، فردوگاه توسط نیروهای آمریکایی، موشک باران شد.

در حملات آوریل 2017 به شهرک خان‌شیخون در حمه ادلب 100 شهروند سوری کشته و بیش از 400 نفر دیگر زخمی شدند. کودکان بخش اعظم کشته‌ها و زخمی‌های حمله به خان‌شیخون را تشکیل دادند.

به گزارش خبرگزاری‌ها، جف دیویز سخنگوی وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون)، سه‌شنبه 27 ژوئن گفت که سازمان اطلاعات آمریکا در روزهای اخیر، فعالیت فزاینده‌ای در فرودگاه الشعیرات رصد کرده «که نشان از آمادگی برای حمله شیمیایی دارد». او افزود این فعالیت‌ها مرتبط با نوع مشخصی از هواپیماها است «که می‌دانیم با استفاده از اسلحه شیمایی مرتبط است».

پیش از این کاخ سفید آمریکا رژیم سوریه را تهدید کرده بود که در صورت استفاده مجدد از تسلیحات شیمیایی، بهای گرانی برای این کار را خواهد پرداخت.

بنا بر این بیانیه، واشنگتن تحرکاتی را ثبت کرده که نشان می‌دهد رژیم سوریه خود را برای انجام یک حمله شیمایی جدید آماده می‌کند.

کاخ سفید افزود: «روند آماده‌سازی‌های انجام گرفته، شبیه اقداماتی است که پیش از حمله شیمیایی چهار آوریل 2017 انجام شده بود.»
آمریکا تهدید کرد در صورتی که بشار اسد حمله‌ای دیگری با تسلیحات شیمایی ترتیب دهد، او و ارتشش بهای گرانی برای این‌ کار خواهند پرداخت.

نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد هم در این باره گفت که دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور، فعالیتی شبیه فعالیت‌های پیش از حمله شیمیایی به خان شیخون را رصد کرده است.

هیلی ادامه داد: «هدف از هشداری که واشینگتن صادر کرد رساندن پیام به بشار اسد، روسیه و ایران علیه هرگونه به کارگیری اسلحه شیمیایی است».