فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • موج گسترده محکومیت توطئه نافرجام حمله به حرم مکی

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  عملیات نافرجام جمعه 23 ژوئن برای حمله به حرم مکی، موجی از محکومیت‌ها را در پی داشت. برجسته‌ترین واکنش‌ها به این عملیات در پی می‌آید:

  اردن

  دولت اردن در بیانیه‌ای تاکید کرد که در کنار پادشاهی عربی سعودی در مقابله با تروریسم ایستاده است. در این بیانیه، تلاش‌های سعودی برای مبارزه با تروریست‌ها، تمجید شده و آمده است: «تروریست‌ها تلاش کردند با حمله به انبوه عمره‌گذاران در حرم مکی، پاک‌ترین بخش از زمین را لکه دار کنند».

  محمد المومنی وزیر مشاور در امور رسانه و سخنگوی رسمی دولت اردن هم در این باره گفت: «دولت به شدت توطئه تروریستی برای حمله به حرم مکی شریف را در اواخر ماه مبارک رمضان که نیروهای امنیتی سعودی آن را خنثی کردند، محکوم می‌کند».

  امارات

  امارات شنبه تلاش تروریستی برای هدف قرار دادن حرم مکی از راه حمله انتحاری را محکوم کرد.

  شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان وزیر امور خارجه امارات در این باره گفت: «امارات همبستگی کامل خود را با پادشاهی عربی سعودی به رهبری خادم حریمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز اعلام می‌کند».

  او افزود: «این جنایت زشت، حجم تروریسم و وحشی گری را که این گروه‌های تروریستی به آن رسیدند، نشان می‌دهد؛ مساله‌ای که هیچ انسان عاقلی نمی‌تواند آن را توجیه کند».

  اوقاف مصر

  از سویی محمد مختار جمعه وزیر اوقاف مصر گفت: «ما با کشور دوست و برادرمان پادشاهی عربی سعودی در یک سنگر در مقابله با تروریسم می‌ایستیم». او تاکید کرد که تلاش برای حمله به حرم مکی، سبک شمردن «شعائر خدا» از راه ریختن خون مهمانان حرم امن او است.

  وزیر اوقاف مصر افزود: «بدون شک هرکس چنین باوری دارد، از اسلام خارج شده و جز با توبه نصوح نمی‌تواند به دین خدا باز گردد.این گروه‌هایی که خون مردم و حرمت‌ها را سبک می‌شمارند، گروه‌های تروریست خائن به وطن و دین خود هستند. اندیشه این گروه‌ها در هدف قرار دادن حرمین شریفین یک هرکدام از خانه‌های خدا، به اذن خدا، آغازی برای پایان این گروه‌ها و حامیانشان خواهد بود».

  بحرین

  از سویی پادشاهی بحرین با «شدیدترین واژه‌ها» توطئه تروریستی برای هدف قرار دادن امنیت مسجد الحرام و زائران آن را محکوم کرد. بحرین تاکید کرد: «این اقدام تروریستی دون پایه، با تمام ارزش‌های دینی، اخلاقی و انسانی، منافات دارد».

  بحرین در بیانیه‌ای که خبرگزاری رسمی‌اش منتشر کرد، افزود: «آن‌چه که پادشاهی عربی سعودی به رهبری حکیمانه خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز پادشاه سعودی در فراهم کردن بستر امن و آسوده برای مهمانان خدا از حجاج و معتمران انجام می‌دهد، بسیار بزرگ و ازرشدمند است. نیروهای امنیتی به خاطر خنثی کردن این طرح تروریستی بزدلانه، مستحق تمجید هستند».

  انجمن جهان اسلام

  انجمن جهان اسلام نیز «توطئه جنایتکارانه» برای حمله به حرم مکی را محکوم کرد

  در بیانیه‌ای که شیخ دکتر محمد عبدالکریم العیسی دبیرکل انجمن جهان اسلام صادر کرد، آمده است: «تروریسم، چهره‌ای بسیار زشت است که از هر ارزش و ایمانی دور شد و هوا و هوسش آن را به پست‌ترین جایگاه‌ها سوق داد. هیچ چیز خطرناک‌تر از جرات برای حمله به مسجد الحرام وجود ندارد».

  سازمان همکاری اسلامی

  سازمان همکاری اسلامی هم «توطئه تروریستی» برای حمله به حرم مکی را محکوم کرد. این محکومیت در بیانیه سازمان که شهر جده سعودی مقر آن است، اعلام شد.

  یوسف العثیمین دبیرکل سازمان همکاری اسلامی در این زمینه از «بیداری نیروهای امنیتی سعودی» تمجید کرد. او همچنین همبستگی خود را با ریاض در زمینه مبارزه با ترویسم تاکید کرد و گفت: «سازمان همه انواع تروریسم را محکوم می‌کند».

  مصر

  وزارت امور خارجه مصر با صدور بیانیه‌ای «تلاش پلید برای هدف قرار دادن حرم مکی در پادشاهی عربی سعودی» را محکوم کرد.

  در این بیانیه بر «ایستادگی دولت و ملت مصر در کنار دولت و ملت سعودی در مقابله با تمام تلاش‌ها برای هدف قرار دادن امنیت و ثباتش» تاکید شده است. این بیانیه همچنین از بیداری نیروهای امنیتی سعودی تمجید و برای آسیب دیدگان حادثه، آززوی شفای عاجل شده است.

  وزارت امور خارجه مصر تاکید کرده است: «تلاش‌های برای هدف قرار دادن حرم مکی، قبله مسلمانان و پاکترین بخش از زمین در این روزهای مبارک ماه رمضان، نشان دهنده خروج گروه‌های تروریستی از آموزه‌های اسلام است».

  این بیانیه خواهان اتحاد جامعه جهانی برای مقابله با تروریسم، ریشه کردن آن و از میان بردن منابع مالی آن شده است.

  کویت

  شیخ صباح الاحمد الجابر الصباح امیر کویت در تلگرامی که برای خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود ارسال کرد، به شدت «توطئه تروریستی» برای هدف قرار دادن حرم مکی را محکوم کرد.

  او همچنین از نقش پادشاهی عربی سعودی در مبارزه با تروریسم، بیداری دستگاه‌های امنیتی‌اش و توانایی نیروهایش در خنثی سازی این توطئه، تمجید کرد.

  فلسطین

  محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی «تلاش تروریستی» برای هدف قرار دادن مسجد الحرام و زائران آن را محکوم کرد.

  محمود عباس اعلام کرد که مردم فلسطین، با پادشاهی عربی سعودی در مبارزه با تروریسم و تندروی که قصد داشت مسجد الحرام مقدس‌ترین بخش زمین را هدف قرار دهد، اعلام همبستگی می‌کند. او از خداوند خواست تا پادشاهی عربی سعودی و مردمش را از هر آسیبی مصون دارد.

  پارلمان عراق

  سلیم الجبوری رئیس پارلمان عراق هم تلاش برای حمله به حرم مکی را محکوم کرد. الجبوری تاکید کرد که تروریسم، تاریخ، تمدن و فرهنگ را در کشورهای اسلامی، هدف قرار داده است.

  شورای علمای پاکستان

  رئیس شورای علمای پاکستان در مصاحبه با تلویزیون العربیه، تلاش برای هدف قرار دادن حرم مکی را محکوم کرد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران