فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • ویدیو.. برجسته‌ترین حملات تروریستی به حرمین شریفین در مکه و مدینه

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  تا کنون حملات متعددی مسجد الحرام در مکه مکرمه را هدف قرار داده است. شاید قدیمی‌ترین آن‌ها سال 1979 قرن گذشته صورت گرفته باشد.

  در آن سال بیش از 200 مهاجم مسلح تندرو، کنترل حرم مکی را در دست گرفتند. رهبری این مهاجمان را جهیمان العیبی بر عهده داشتند. القحطانی ادعا کرده بود که مهدی منتظر است.

  این حمله به کشته شدن شمار زیادی از غیرنظامیان و نیروهای امنیتی در محوطه حرم انجامید. از این رو نیروهای امنیتی سعودی مجبور شدند اقدام به حمله به شورشیان در مسجد الحرام کنند. حمله پس از صدور فتوای شرعی حلال بودن این اقدام صورت گرفت.

  تعرض دوم به حرم مکی در حج سال 1989 روی داد. در آن سال دو انفجار روی داد. انفجار اول یکی از راه‌های منتهی به مجسد الحرام را هدف قرار داد. انفجار دوم بالای پل مجاور حرم روی داد. این دو انفجار به کشته شدن یک تن و زخمی شدن 16 تن دیگر انجامید.

  اکتبر سال گذشته (2016) نیز یک موشک بالستیک شلیک شده از سوی حوثی‌ها در یمن، می‌رفت تا مسجد مکی را منهدم کند اما نیروهای ائتلاف عربی، با این حمله موشکی مقابله کرده و موشک شلیک شده را منهدم کردند.

  ژوئیه همان سال، 3 انفجار انتحاری در سعوی روی داد که یکی از آن‌ها پارکینگ خودروها در نزدیکی حرم نبوی را در مدینه منوره هدف قرار گرفت. این حمله جان چهار تن از نیروهای امنیتی را گرفت.

  جمعه 13 ژوئن هم وزارت کشور سعودی اعلام کرد یک توطئه تروریستی برای حمله به حرم مکی در شب ختم قرآن کردیم را خنثی کرده است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران