.
.
.

مکرون: کناره‌گیری بشار اسد از قدرت در سوریه دیگر اولویت فرانسه نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه اعلام کرد که کناره‌گیری بشار اسد رئیس نظام سوریه از قدرت، دیگر اولویت فرانسه نیست بلکه اولویت اکنون مبارزه با تروریسم در سوریه است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در مصاحبه‌ای که پنجشنبه 22 ژوئن، هشت روزنامه اروپایی منتشر کردند، مکرون گفت: «هیچ‌گاه به صورت آشکار نگفتم که کناره‌گیری بشار اشد، پیش شرطی برای همه چیز است زیرا کسی جانشین قانونی و مشروعی برای اسد به من ارائه نداده است!».

این برای نخستین بار است که سیاست جدیدی پاریس در قبال بحران سوریه اعلام می‌شود.

پاریس همواره در مقدمه کشورهایی قرار داشت که خواهان کناره‌گیری بشار اسد از قدرت هستند. با وجود حملات مرگبار در فرانسه که از سال 2015 شاهد آن بودیم، موضع رسمی پاریس همواره بر این مساله تاکید داشت که «اسد نمی‌تواند آینده سوریه باشد».

رئیس جمهوری فرانسه گفت: «درباره این موضوع، باور من این است که باید نقشه راهی دیپلماتیک و سیاسی وضع شود».

او در مصاحبه خود به سازمان ملل متحد اشاره نکرد که قطعنامه مصوبه سال 2015 آن، مرجعی رسمی برای حل و فصل بحران سوریه به شمار می‌آید.

درباره اولویت‌های کنونی در سوریه، مکرون گفت: «اولویت‌های من روشن است، نخست مبارزه مطلق با همه گروه‌های تروریستی که دشمن ما هستند. ما نیازمند همکاری همگان برای ریشه کن کردنشان هستیم. به ویژه باید با روسیه در این باره همکاری کنیم».

پاریس که همواره مسکو را به همکاری با نظام اسد در «جنایت‌های جنگی» روی داده برای کنترل حلب متهم می‌کرد، اخیرا به روسیه متحد نظام اسد نزدیک شده است. این نزدیکی با شعار «مبارزه با تروریسم» صورت گرفته است.

مکرون همچنین بر ضرورت بازگشت ثبات به سوریه تاکید رد و گفت: «من نمی‌خواهم سوریه به کشوری شکست خورده تبدیل شود».

او خطوط قرمزی را که در دیدار ماه مه خود با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه اعلام کرده بود را تکرار کرد و گفت: «اسلحه شیمیایی و ضرورت رسیدن کمک‌های برش دوستانه، اولویت‌های من هستند».

او تاکید کرد که در صورت استفاده از اسلحه شیمیایی در سوریه «فرانسه دست به اقدام نظامی خواهد زد، حتی اگر در این اقدام تنها باشد». او توضیحی درباره روشی که می‌خواهد دیگران را مجبور به احترام به این حضوض قرمز کند، ارائه نداد.

شماری از شخصیت‌های اپوزیسیون سوریه، این سخنان مکرون را محکوم کردند.