.
.
.

کارشناسان اسرائیلی: حمله موشکی ایران به سوریه ناموفق بود

5 موشک به هدف اصابت نکرد؛ اصابت 3 موشک به خاک عراق و 2 موشک کیلومترها دورتر از اهداف مورد نظر

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کارشناسان نظامی اسرائیل گفته‌اند برخلاف ادعای ایران، حمله موشکی این کشور به سوریه یک شکست تمام عیار بوده و از مجموع موشک‌های پرتاب شده، سه موشک به خاک عراق و دو موشک به نقاط نامعلومی در کیلومترها دورتر از اهداف مورد نظر اصابت کرده‌اند.

روزنامه اسرائیلی «هاآرتص» چهارشنبه 21 ژوئن گزارش کرد حمله موشکی ایران به سوریه در روز یکشنبه 18 ژوئن 2017 یک شکست تمام‌عیار بوده است، زیرا که از مجموع هفت موشک شلیک‌شده به دیرالزور، تنها دو موشک به هدف اصابت کردند و سه موشک به نقاطی در خاک عراق و دو موشک به نقاطی کیلومترها دورتر از هدف مورد نظر برخورد کردند.

در حمله موشکی روز یک‌شنبه ایران به سوریه از موشک‌های ذوالفقار استفاده شد؛ موشک‌های که ادعا شده با دقت فراوان اهداف خود را در فاصله بین 700 تا 800 کیلومتری، مورد اصابت قرار می‌دهند. موشک‌های حمله یک‌شنبه تنها 450 کیلومتر برای رسیدن به هدف خود طی کردند.

کارشناسان نظامی اسرائیلی به هاآرتص گفتند که نتیجه عملی حمله موشکی ایران به سوریه، بسیار کمتر از آن چیزی بود که رسانه‌های ایرانی آن را در بوق و کرنا کردند.

روابط عمومی سپاه پاسداران ایران شامگاه یکشنبه 18 ژوئن در بیانیه‌ای اعلام کرد این که نیروی موشکی این نهاد نظامی، مواضع گروه داعش در سوریه را هدف حملات موشکی قرار داد.

بنا بر این بیانیه، این حمله به تلافی حملات مسلحانه اخیر به ساختمان پارلمان و مزار آیت الله خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی است که دستکم 17 کشته و ده‌ها زخمی برجای گذاشت؛ حملاتی که علیرغم اینکه گروه داعش مسئولیت آن را بر عهده گرفت، همچنان ابهام‌ها و سوالات زیادی درباره آن مطرح است.

بنا به ادعای سپاه‌پاسداران موشک ذوالفقار که ایران آن را یک موشک میان‌برد رادارگریز نقطه‌زن معرفی کرده، بین 700 تا 750 کیلومتر برد دارد.

پیشتر هم برخی از منابع اطلاعاتی اسرائیلی گفته بودند که همه موشک‌های پرتاب شده توسط سپاه پاسداران، به اهداف خود در سوریه اصابت نکرده است.