.
.
.

قطر: می‌توانیم تا ابد تحت محاصره دوام بیاوریم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در جدیدترین اظهارنظرهای مقامات قطری درباره بحران این کشور که نشان از لجاجت آنها در موضوع بحران کشورشان دارد، مدیرعامل شرکت نفت قطر گفت کشورش می‌تواند تا ابد تحت آنچه او "محاصره" نامید، دوام بیاورد.

مدیرعامل شرکت نفت قطر گفت: «می‌توانیم تا ابد تحت حصار باقی بمانیم. شرایط قطر در زمینه نفت و گاز تحت تاثیر [بحران قطر] قرار نخواهد گرفت.

این مسئول قطری در حالی ادعا کرد کشورش تا ابد دوام خواهد آورد، که اوضاع این کشور تحت تاثیر قطع روابط کشورهای خلیجی و عربی به شدت دچار بحران شده و دولت قطر در روزهای گذشته به شکل آشکاری دچار دستپاچگی شده است.

دستپاچگی طرف قطری زمانی آشکار شد که محمد بن عبدالرحمن آل‌ثانی، وزیر امور خارجه این کشور در ابتدا به صراحت اعلام کرد، کشورش درباره سیاست‌های خارجی خود، پیش از پایان یافتن تحریم‌ها مذاکره نمی‌کند و پس از اندک مدتی گفت که قطر برای مذاکره و رفع نگرانی‌های کشورهای خلیج آماده است.

وزیر امور خارجه قطر در حالی از آمادگی کشورش برای شنیدن آنچه او نگرانی‌های کشورهای خلیج نامید، خبر داد که برخلاف نظر طرف قطری این نگرانی‌ها کاملا منطبق بر واقعیت هستند و این واقعیت چیزی نیست جز تامین مالی گروه‌های بنیادگرا که به قطر پناه آورده‌اند.

تناقض اصلی زمانی آشکار می‌شود که قطری‌ها شرایط موجود را "محاصره" كشورشان توصیف می‌کنند، در حالیکه به گفته عادل الجبیر، وزیر امور خارجه پادشاهی عربی سعودی، همه بنادر و فرودگاه‌های قطر باز و فعال است و آنچه رخ می‌دهد، قطع روابط دیپلماتیک است، نه هیچ چیز دیگری.

قطری‌ها از یک سو ادعا می‌کنند تحت محاصره قرار گرفته‌اند و از سوی دیگر می‌گویند برای گذر از شرایط موجود روابط اقتصادی‌شان را با عمان، کویت، ترکیه و ایران توسعه می‌دهند. آنها همچنین اعلام کرده‌اند که از آسمان ایران برای عبور و مرور هواپیماهایشان استفاده می‌کنند، لذا باید پرسید که آنها از کدام محاصره دم می‌زنند.

شیخ خالد بن احمد، وزیر امور خارجه پادشاهی بحرین، روز دوشنبه 19 ژوئن 2017 در توئیتی این تناقض آشکار قطری‌ها را تفسیر کرد. او نوشت: «واژه محاصره را شنیدم، اما شنیدم که پروازها از مسیرهای هوایی آسمان ایران و از طریق فرودگاه‌های کویت، مسقط و آنکارا می‌گذرند! همه اینها در یک جمله».