.
.
.

جهش مثبت بازارهای مالی سعودی پس از تعیین ولی‌عهد جدید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نمودارهای بازارهای مالی پادشاهی عربی سعودی نشان می‌دهد این بازارها به روی کار آمدن ولی‌عهد جدید واکنش مثبت نشان داده و در نتیجه امیدواری سرمایه‌گذاران به آینده بهتر برای اقتصاد و بازار سعودی، سود قابل توجهی کسب کرده‌اند.

نمودارهای معاملات مالی روز چهارشنبه 21 ژوئن 2017 در بازارهای مالی سعودی حاکی از آن است که این بازارها در پی واکنش مثبت به انتخاب شاهزاده محمد بن سلمان به عنوان ولی عهد، بالاترین سود روزانه از 25 آگوست 2015 تا کنون را کسب کرده‌اند.

موسسه موگان ستانلی نیز بازار سعودی را در فهرست پیگیری‌ها قرار داده تا احتمالا در سال آینده این بازار را به شاخص MSCI برای بازارهای نوظهور اضافه کند.

با توجه به موفقیت شاهزاده محمد بن سلمان در برنامه‌ریزی چشم‌انداز سعودی 2030 که توسعه پایدار و کاهش اتکاء به درآمدهای نفتی را برای سعودی در پی دارد، تعیین او به عنوان ولی‌عهد پادشاهی سعودی موجب امیدواری سرمایه‌گذاران شده است.

شاخص بازار مالی سعودی چهارشنبه 21 ژوئن 2017 به مقدار 5.5% جهش کرده و به سطح 7334 واحد رسید. حجم معاملات چهارشنبه در پایان وقت معاملات به 9.7 میلیارد ریال سعودی رسید. این حجم معاملات از 9.6 میلیارد ریالی که در تاریخ 25 آوریل 2016 ثبت شد، نیز فراتر رفت.

شاخص اصلی بازار سعودی به بالاترین سطح خود از تاریخ 2 دسامبر 2015 رسیده و حجم سود آن بالاترین سود کسب شده از 26 آگوست 2015 تا کنون است.

انتقال آرام قدرت در سعودی، تعیین ولی‌عهد جدید و افزوده شدن بازار سعودی به فهرست پیگیری MSCI واکنش مثبت سرمایه‌گذاران و کارگزاران بازار را در پی داشت.

خبر سومی که بازتابی مثبت بر بازار سهام سعودی داشت، به پرداخت پاداش‌ها به کارمندان دولتی سعودی با تاثیر مرجوعی آن باز می‌گردد. این به معنی استفاده بسیاری زیادی از شرکت‌های فعال در بازار سعودی از تصمیم اخیر است و این امکان هم وجود دارد که بخشی از نقدینگی ناشی از این تاثیر، به بازار باز گردد.

پیش از این موسسه MSCI اعلام کرده بود که بازار سهام سعودی، که بزرگترین بازار سهام خاورمیانه است را به فهرست پیگیری‌های خود افزود تا احتمالا سال آینده این بازار به شاخص MSCIافزود شود.

احتمال افزوده شدن بازار سعودی به شاخص MSCI در پی آن رخ داد که سازمان بازارهای مالی سعودی بسته‌ای از تغییرات در زمینه سازمان‌ها و قواعد بازارها ارائه کرد. بر اساس این تغییرات، بازارهای مالی به روی سرمایه‌گذاران خارجی باز شده و با هدف جذب این سرمایه‌گذاران، زمان سررسید به T + 2 تغییر داده شد.

این اقدامات همزمان با آغاز فعالیت‌های چشم‌انداز سعودی 2030 و برنامه تحول ملی صورت گرفت. این دو برنامه تلاش می‌کنند با تنوع‌بخشی به منابع درآمد پادشاهی سعودی، اتکای این کشور را به درآمدهای نفتی کمتر کرده و روند توسعه پایدار را سرعت بخشند.

پیش‌بینی می‌شود که MSCI از سرمایه‌گذاران بین‌المللی درباره تجارب آنها در زمینه دسترسی به بازار سعودی و به ویژه پس از اصلاحاتی که سازمان این بازارها انجام داده، نظرسنجی کند.