.
.
.

نیروهای عراقی خطوط دفاعی داعش را در بخش قدیمی موصل در هم شکستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خبرگزاری فرانسه به نقل از نماینده آمریکا در ائتلاف بین‌الملل علیه داعش یکشنبه 18 ژوئن گزارش داد که نیروهای عراقی در حال نفوذ به بخش قدیمی شهر موصل هستند.

سرلشکر رائد جودت فرمانده پلیس فدرال عراق هم اعلام کرد که خطوط دفاعی اول و دم داعشی ها در این منطقه شکسته شده و نیروهای عراقی موفق شدند تا عمق 150 متری بخش قدیمی موصل در منطقه باب البیض نفوذ کنند.

سرلشکر جودت افزود که نیروهای عراقی، مواضعی متعلق به تک تیراندازهای داعش، تعدادی از تیربارهای سنگین متعلق به این گروه و سه خودروی بمب‌گذاری شده را منهدم کرده و «15 تررویست» را کشتند.

این در حالی است که نیروهای پلیس فدرال به پیشروی خود در شمال بخش قدیمی موصل و به طور مشخص در محله الشفاء ادامه می‌دهند و در تلاشند تا بیمارسان الجمهوری را از تصرف داعش آزاد کنند.

نیروهای عراقی صبح یکشنبه عملیات نظامی خود را برای آزاد سازی بخش قدیمی واقع در غرب شهر موصل، آغاز کردند. در این بخش آخرین جنگجویان باقی مانده داعش در موصل سنگر گرفته‌اند. خبرنگار العربیه گزارش داده است که نیروهای عراقی، نفوذ به بخش قدیمی موصل را از شمال و جنوب آغاز کردند.

منابع نظامی می‌گویند که نیروهای عراقی در ساعت‌های اولیه پیشروی خود، 4 خودروی بمب‌گذاری شده را منهدم کردند.

صبح چهارشنبه سپهبد عبدالامیر رشید یارالله فرمانده عملیات «نینوا ما آمده‌ایم» در بیانیه‌ای اعلام کرده بود: «نیروهای ارتش، دستگاه مبارزه با تروریسم و پلیس فدرال، عملیات یورش به بخش قدیمی شهر موصل را آغاز کردند».

سپهبد عبدالوهاب الاسدی یکی از فرماندهان دستگاه مبارزه با تروریسم عراق هم گفت: «حمله به بخش قدیمی شهر آغاز شد».

یکی از فرماندهان عملیات «نینوا ما آمده‌ایم» در این باره توضیح داد: «حملات هوایی به منظور زمینه سازی برای حمله، تقریبا نیمه شب آغاز شد و نیروهای ویژه، سحرگاه، یورش به مناطقی از بهش قدیمی شهر را آغاز کردند».

شایان ذکر است که به کنترل درآوردن بخش قدیمی موصل نوسط نیروهای عراقی که به گفته سازمان ملل متحد، حدود 100 هزار غیرنظامی همچنان در آن حضور دارند، باعث خواهد شد که داعش به طور کامل از شهر موصل بیرون رانده شود.

نیروهای عراقی فوریه گذشته، عملیات نظامی خود را برای آزاد سازی بخش غربی موصل آغاز کردند. بخش شرقی موصل پیش از آن در عملیاتی که اکتبر گذشته آغاز شده بود، آزاد شد.