.
.
.

مسئولان آمریکایی: «النصره» پول‌های کلانی از قطر به دست می‌‌آورد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ایالات متحده آمریکا از سال‌ها پیش به طور تلویحی قطر را به پشتیبانی و ارائه کمک مالی به گروه‌هایی متهم می‌کند که در فهرست گروه‌های تروریستی قرار دارند. شاخه گروه القاعده در سوریه که پیشتر به «النصره» شناخته می‌شد، یکی از این گروه‌ها است و قطر یکی از مهمترین منابع پشتیبانی از این گروه به شمار می‌آید.

با وجود این‌که آمریکا به طور رسمی قطر را به حمایت از تروریسم متهم نکرده، اما از ارتباط میان قطر و القاعده و به طور مشخص شاخه‌اش در سوریه، احساس نگرانی می‌کند.

بنا بر گزارشی که اسنیتوی واشینگتن یکشنبه 18 ژوئن منتشر کرده، سازمان اطلاعات ایالات متحده تاکید می‌کند که شاخه القاعده در سوریه با چشم پوشی از تغییر اسمش از جبهه النصره به جبهه فتح الشام، درآمد اصلی خود را از کمک‌های خارجی و پول‌هایی که به عنوان «فدیه» به دست می‌آورد، فراهم می‌کند.

هنوز بودجه شاخه القاعده در سوریه مشخص نیست اما مسئولان آمریکایی بر این باورند که احتمالا سالانه به 10 میلیون دلار برسد که بخش بزرگتر آن از پشتیبانان مالی و در راس آن‌ها قطر می‌رسد.

گزارش‌های آمریکایی نام دو فرد برجسته را در این زمینه ذکر می‌کند که حجاج العجمی شهروند کویتی یکی از آن‌ها است. او از شبکه اجتماعی توییتر برای جمع‌آوری کمک مالی برای النصره استفاده می‌کرد. دیگری سعد الکعبی شهروند قطری است که چندین پیام با هدف جمع‌آوری کمک مالی برای النصره و دیگر گروه‌های تندرو صادر کرده است.

سازمان‌های اطلاعاتی آمریکایی می‌گویند که الکعبی همچنان در فعالیت‌های پشتیبانی از القاعده مشارکت می‌کند و با این وجود، دادگاهی هر قطر سال گذشته او را از اتهام پشتیبانی مالی از تروریسم تبرئه کرد.

از این رو در سال 2014 وزارت خزانه‌داری آمریکا قطر را به عنوان کشوری شناسایی کرد که در برابر کمک مالی به تروریسم چشم‌پوشی می‌کند. در گزارش وزارت خزانه‌داری آمریکا آمده است کسانی که از سوی ایالات متحده و سازمان ملل متحد به عنوان حامیان مالی تروریسم شناسایی شده‌اند، همچنن در قطر به صورت علنی فعالیت می‌کنند و اقدامی برای ممانعت از آن‌ها صورت نگرفته است.