.
.
.

حیدر عبادی نخست وزیر عراق وارد پایتخت سعودی شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حیدر عبادی نخست‌وزیر عراق روز دوشنبه 19 ژوئن 2017 وارد ریاض شد. قرار است نخست وزیر عراق در سفر سه روزه خود پس از ریاض به کویت و ایران سفر کند.

عبادی در فرودگاه بین‌المللی ملک عبدالعزیز مورد استقبال گرم محمد بن نایف ولیعهد سعودی و معاون رئیس شورای وزیران و وزیر داخله این کشور قرار گرفت.

شاهزاده محمد بن نایف، طی مراسمی با رژه یگان‌هایی از گارد ملی پادشاهی سعودی از نخست وزیر عراق استقبال کرد. عبادی در این سفر با رهبران و مقامات این سه کشور دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.

سعد حدیثی، سخنگوی نخست‌وزیری عراق گفت حیدر عبادی در سفر دوره‌ای به منطقه با ملک سلمان بن عبد العزیز، پادشاه سعودی، صباح الاحمد الجابر الصباح، امیر کویت، و حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، دیدار خواهد کرد.

این نخستین سفر عبادی در مقام نخست وزیر عراق به پادشاهی سعودی است که پس از دو هفته از آغاز بحران دیپلماتیک بین اعضای شورای همکاری خلیج و قطع روابط سیاسی و اقتصادی سعودی، امارات، بحرین و مصر با قطر صورت می‌گیرد.

عبادی طی سخنانی در آغاز سفر خود گفته است که او در باره منافع مشترک و راه‌های مبارزه با تروریسم با مقامات این کشورها گفت‌وگو خواهد کرد.

برخی کارشناسان می‌گویند عبادی برای تقاضای کمک از این کشورها برای بازسازی موصل و همچنین طرح مسئله استقلال کردستان عراق بحث و گفت‌وگو کند.