.
.
.

گاوهای وارداتی در قطر از گرمای زیاد و کاهش شیر رنج می‌برند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در مزرعه‌ای واقع در منطقه‌ای بیابانی بیرون دوحه پایتخت قطر، صدها راس گاو وارداتی از هلند، به سالنی با امکانات تهویه برده می‌شوند تا کارگران آسیایی لباس نارنجی به تن، شیرشان را بدوشند.

بنا بر گزارش تصویری که خبرگزاری رویترز منتشر کرده، مزرعه «غدیر» واقع در زمینی بیابانی در نزدیکی پایگاه نظامی آمریکایی در تلاش است تا به تعهدات خود در برابر افزایش تقاضای شیر، همل کند. این افزایش تقاضا در نتیجه قطع روابط سیاسی و اقتصادی شماری از کشورهای عربی با قطر حاصل شده است، به ویژه این‌که نگرانی‌ها از کمبود مواد غذایی در کشوری که بر واردات تکیه دارد، رو به افزایش است.

هفت کشور و در راس آن‌ها سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و مصر، روابط خود را با قطر قطع کردند. این کشورها که دوحه را به حمایت از تروریسم متهم می‌کنند، هرگونه ارتباط هوایی، دریایی و زمینی را هم با قطر قطع کردند.

این تحولات که به توقف تبادلات تجاری این کشور غنی از منابع گازی با همسایگانش انجامید، دوحه را مجبور به وارد کردن کالا از ترکیه و ایران از راه هوا و دریا کرد.

پنجشنبه 15 ژوئن، یک کشتی با محوله هزاران گوسفند، به بندر حمد قطر رسید. خبرگزاری بلومبرگ گزارش داد که یک بازرگان برجسته هفته پیش اعلام کرد که قصد دارد چهار هزار راس گاو از راه هوا به قطر ببرد.

اما در مزرعه غدیر، گاوهای سیاه که در گل و لای طویله می چرخیدند، در انتظار علفی بودند که کارگران برای آن‌ها می‌آورند.

ساجیت (32 سال)، کارگری از نبپال در این باره گفت: «کار بدون توقف ادامه دارد و این ما را خسته می‌کند، گاوها هم خسته شدند».

او افزود: «ما مطمئنیم که می‌توانیم تولید را افزایش دهیم اما باید مقادیر کافی غذا برای گاوها را تضمین کنیم و همچنین تسهیلات بهتری به دست آوریم».

شایان ذکر است که قطر تنها با سعودی مرز زمینی دارد و 80 درصد از مواد غذایی مورد نیاز خود را از کشورهایی می‌خرد که با آن قطع رابطه کردند.

قطر همچنین مزارعی در کشورهایی دیگر از جمله سودان خریداری کرده، مزارعی بزرگ در مناطق بیابانی ایجاد کرده که آن را با آب تصفیه شده آبیاری می‌کند.

تاجران قطری می‌گویند که می‌توانند از راه قراردادهایی با واردکنندگان جدید از کشورهایی همچون هند و چین، در برابر این قطع روابط استقامت کنند.

اما تحریم‌ها، نگرانی‌هایی در مزرعه «غدیر» به وجود آورده است. افزایش گرمای هوا به بیش از 50 درجه، وضعیت را برای گاوها دشوار کرده و باعث کاهش تولید شیرشان شده است.

ساجیت می‌گوید: «نیازمند مکمل‌های غذایی برای گاوها برای افزایش محصولشان هستیم. علف از امارات می‌آمد... باید منبع جایگزین بیابیم در غیر این صورت ذخیره ما از علف تمام می‌شود».