.
.
.

توطئه چینی ومکالمه تلفنی مشاور امیر قطر با یکی از عاملان شورش در بحرین

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مقامات بحرین روز جمعه 16 ژوئن 2017 یک مکالمه تلفنی ضبط شده میان حمد بن خلیفه بن عبدالله العطیه، مشاور ویژه امیر قطر و حسن علی محمد جمعه سلطان یکی از عوامل خرابکاری و شورش در بحرین که در این مکالمه برای تحریک مردم و تشویق به هرج ومرج در بحرین با هم تبادل نظر می‌کنند، را پخش کردند.

در این مکالمه یکی از عوامل خرابکاری در بحرین به مشاور قطر می‌گوید انتظار دارم که حمامی از خون براه خواهد افتاد و مشاور قطر به او می‌گوید ما آماده ایم این صحنه‌ها را از طریق کانال «الجزیره» پوشش دهیم .

این نوار صوتی درز شده 4 مکالمه و تماس تلفنی میان مشاور امیر قطر و یکی از عاملان خرابکاری در بحرین را افشا می‌کند در این تماس‌های تلفنی هماهنگی، تبادل اطلاعات، نام منابع به اصطلاح مخالفان بحرینی که قرار است با کانال «الجزیره»ارتباط برقرار کنند و تصاویر و فیلم‌ها شورش را در اختیار این کانال قرار دهند مشخص می شود. ظاهرا در این مکالمه حسن علی یکی از خرابکاران بحرینی آغازگر ارتباط بوده است.

در اولین تماس دستیار حمد العطیه مشاور امیر قطر از تماس تلفنی حسن سلطان یکی از تشویق کننده‌گان به شورش و هرج ومرج در بحرین تشکر می کند و گوشی تلفن را به مشاور امیر قطر می‌هد.

در این مکالمه عامل هدایت کننده شورش و هرج ومرج در بحرین، از نیروهای «سپر الجزیره» نیروی عربی که به دعوت دولت بحرین وارد این کشور شده بود را به عنوان نیروهای اشغالگر وصف می کند و از قطر می‌خواهد که نیروهایش مشارکت نکنند.

در این مکالمه تلفنی حمد العطیه مشاور امیر قطر برای طرف بحرینی تاکید کرد که افسران قطر در بحرین حضور ندارند و با نیروهای «سپر شبه جزیره» مشارکت نکردند اگر چند سرباز قطری مشاهده می‌شود فقط به دلیل مسائل روتینی و به عنوان دو ناظر حضور دارند.»

مخالف بحرینی در مکالمه به حساسیت هر گونه مشارکت کشور قطر در این نیروها تاکید می کند و حمد العطیه مشاور قطر با اینکه کشور متبوعش در این پیمان نظامی عضویت دارد به علی حسن می گوید قطر در باره فرستادن نیرو به بحرین محتاط است و با ارسال نیروی نظامی مخالفت کرده است.

مخالف بحرینی همچنین به مواضع کویت اشاره می کند و سپس می گوید که مخالفان کویتی این کشور مسئله مخالفت با مشارکت نیروهای کویت در سپر شبه جزیر و اعزام آنها به بحرین را در پارلمان مطرح خواهند کرد. در پایان حمد بن العطیه مشاور امیر قطر از عامل هرج ومرج بحرینی می خواهد که او را در جریان ریز و درشت همه تحولات در بحرین قرار دهد و همچنین به او قول می دهد که به بحرین سفر کند و همدیگر را ملاقات کنند.

دومین مکالمه تلفنی سخن از «وضعیت اصظراری» در بحرین

در دومین تماس مخالف بحرینی حمد العطیه مشاور امیر قطر را از آخرین تحولات باخبر می‌کند و او را از اعلام «وضعیت اضطراری» باخبر می کند اما تاکید می کند که انتظار دارد «سیلی از خون» در بحرین جاری شود. مشاور امیر قطر می گوید هیچ مانعی ندارد که الجزیره مسئله (سیل خون) را پوشش دهد.

مخالف بحرینی در این مکالمه می‌گوید برای شیعیان در بحرین حمایتی وجود ندارد ما الان باید با مراجع در نجف و قم تماس بگیریم.

حمد بن عطیه از مخالف بحرینی می‌خواهد که او را از وضعیت ارتش، پلیس و لباس شخصی‌های وابسته به دولت بحرین مطلع کند.
مخالف بحرینی پاسخ می دهد که لباس شخصی‌ها، ارتش در خیابان‌ها حاضر و آماده اند.

در ادامه مشاور امیر قطر از این مخالف که یکی از عاملان ایجاد هرج ومرج در بحرین است می‌خواهد که شخصی را به او معرفی کند که اطلاعات دقیق در اختیار او بگذرد تا بتواند رویدادها را از طریق کانال الجزیره پخش کند.

در سومین تماس حمد العطیه مشاور امیر قطر منبع اطلاعات دقیق می‌خواهد که در اینجا نام «خلیل مرزوق» نماینده مستعفی از مجلس نمایندگان بحرین برده می شود که او به عنوان منبع اصلی برای دادن اطلاعات به مشاور امیر قطر در نظر گرفته شود.
حمد العطيه تاکید می کند که ما اطلاعاتی دقیق می خواهیم.

در چهارمین تماس مخالف بحرینی از حمد بن عطیه می خواهد که کانال الجزیره با کسی به نام طاهر الموسوی تماس و مصاحبه کند.

همچنین شماره تلفن های مختلفی برای درز اطلاعات به مشاور امیر قطر داده می شود.

حمد بن خليفه بن عبدالله العطيه مشاور امير قطر
حمد بن خليفه بن عبدالله العطيه مشاور امير قطر


گفتنی است که حمد العطیه، یکی از اعضای خانواده حاکم است که به عنوان یکی از مهندسان و طراحان سیاست خارجی دوحه به شمار می رود. او در سال 2013 به عنوان مشاور امیر قطر تهیین شد.این شخص یکی از عوامل ایجاد اختلاف میان کشورهای شورای همکاری خلیج با قطر در سال 2014 است.


اما حسن سلطان یک از 72 بحرینی است که بعلت مشارکت در هرج ومرج و تحریک مردم به شورش دولت بحرین به دلیل آسیب رساندن به منافع ملی کشور و عدم وفاداری شهروندی او را سلب کرده است