.
.
.

توئیتر حساب شبکه الجزیره را مسدود کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در ادامه روند بسته‌شدن دفاتر و حساب‌های شبکه قطری الجزیره، شبکه اجتماعی توئیتر نیز حساب عربی شبکه الجزیره را مسدود کرد. پیش از این دفتر این شبکه قطری در برخی کشورهای عربی نیز بسته شده بود.

شبکه شبکه اجتماعی توئیتر صبح روز شنبه، 17 ژوئن 2017 حساب @ AJArabic متعلق به شبکه الجزیره را مسدود کرده و در صفحه این حساب توئیتری پیامی مبنی بر اینکه این حساب مسدود شده است، گذاشته است.

علیرغم بسته شدن این حساب که متعلق به نسخه عربی الجزیره است، دیگر حساب‌های این شبکه کماکان فعال هستند.

حساب "الجزيرة عاجل" که اخبار فوری این شبکه قطری را منتشر می‌کند با انتشار پیامی بسته شدن دیگر حساب این شبکه را تایید کرد. در این پیام آمده است: «توجه دنبال‌کنندگان‌مان را به این موضوع جلب می‌کنیم که حساب @ AJArabic متعلق به شبکه الجزیره در حال حاضر، به دلیل آنچه یک اقدام سازمان‌یافته به نظر می‌رسد، بسته شده است. در حال حاضر تلاش برای فعال‌سازی مجدد این حساب در جریان است.»

حساب توئیتری الجزیره در حالی بسته شد که پیش از این دفاتر این شبکه تلویزیونی قطری در برخی کشورهای عربی نیز بسته شده بودند.
امارات متحده عربی به دلیل آنچه "انتشار اخبار دروغ درباره برخی کشورهای عربی برای بی‌ثبات کردن آنها" نامید، دفتر الجزیره را در این کشور تعطیل کرد. پادشاهی عربی سعودی، پادشاهی بحرین و جمهوری عربی مصر نیز به دلایل مشابهی دفتر الجزیره را تعطیل کردند.

دولت اسرائیل نیز اعلام کرد، قصد دارد دفتر این شبکه قطری را تعطیل کند. به گزارش روزنامه اسرائیلی یدیعوت احرونوت، آویگدور لیبرمان، وزیر دفاع اسرائیل گفت: «در اسرائیل و کشورهای عربی، به الجزیره به عنوان یک خطر نگاه می‌شود؛ رسانه‌ای که شبیه رسانه‌هایی است که دوران آلمان نازی فعالیت می‌کردند.»

شبکه توئیتر به طور معمول حساب‌های موجود در این شبکه را به یکی از سه دلیل "اسپمینگ"، "در خطر بودن امنیت حساب" و یا "شیوه رفتاری و سوء استفاده از توئیتر" مسدود می‌کند و علیرغم اینکه هنوز هیچ اظهار نظر رسمی از سوی توئیتر انجام نشده، به نظر می‌آید حساب الجزیره به دلیل سوم بسته شده است.

براساس آنچه توئیتر در بخش مربوط به دلایل بسته‌شدن حساب‌ها شرح داده، آمده است: «ما ممکن است یک حساب را به دلیل آنکه گزارش شده که این حساب قوانین ما در زمینه [ممنوعیت] سوء استفاده را نقض کرده، مسدود کنیم.»