.
.
.

تلاش‌های قطر برای بازگشایی آسمان همسایگانش ناکام ماند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

تلاش هیات قطری حاضر در نشست سازمان بین‌الملل هوانوردی کشوری، در مونترال کانادا، که از این سازمان خواست برای بازگشایی آسمان همسایگان عربی‌اش دخالت کند، راه به جایی نبرد.

به گزارش رویتز، در نشست سازمان بین‌الملل هوانوردی کشوری (ایکائو) که در شهر مونترال کانادا برگزار شد، هیات قطری از این سازمان خواست برای بازگشایی آسمان همسایگان عربی‌اش دخالت کند.

آسمان کشورهای پادشاهی عربی سعودی، پادشاهی بحرین، امارات متحده عربی، جمهوری عربی مصر و چند کشور دیگر در پی قطع روابط دیپلماتیک این کشورها با دولت قطر، به روی هواپیماهای قطری بسته شد.

سلیمان الحمدان، وزیر حمل و نقل پادشاهی سعودی که به نمایندگی از کشورش در نشست مونترال حاضر شد، گفت: « مشکل موجود یک مشکل سیاسی است که فراتر از موضوع حقوق استفاده از حریم هوایی است و لذا ایکائو توان حل این مشکل را ندارد.»

به گزارش رویترز، پیش‌بینی می‌شود که موضوع اختلافات درباره حریم هوایی در نشست این هفته ایکائو به بحث گذاشته شود.

هیات سعودی حاضر در نشست ایکائو همچنین با استناد به ماده چهارم میثاق بین‌المللی هوایی که کشورهای عضو ایکائو را به عدم استفاده از پروازهای تجاری برای مقاصدی که با این موضوع تعارض دارند، از قطر شکایت کرد.

پیش از این رسانه‌های بین‌المللی و محلی مختلف، تصاویر متعددی از مسیرهای جدید هواپیماهای خطوط هواپیمایی قطر منتشر کرده‌اند که نشان می‌دهد این هواپیماها پس از بسته شدن مسیرهای هوایی که از آسمان کشورهای عربی می‌گذرد، ناچار به دور زدن‌های مکرر شده و مسیرهایی در پیش گرفته‌اند که به دلیل مسافت‌های طولانی هیچ توجیه اقتصادی ندارند.

آسا فیچ، روزنامه‌نگار روزنامه وال‌ستریت ژورنال با انتشار تصاویری از مسیرهای جدید هواپیماهای توضیح داده است که مسیرهای جدید کاملا طولانی بوده و به صرفه نیستند. برای نمونه اگر هواپیمایی بخواهد از دوحه به خارطوم پایتخت سودان پرواز کند، مسیری که باید طی کند، چندین برابر مسیری است که پیش از این طی می‌کرد.

قطر یکی از نقاط عبوری اساسی برای سفر میلیون‌ها مسافر در سال است. در سال گذشته فرودگاه دوحه پذیرای بیش از 37 میلیون و 300 هزار بود که بخشی از آنها از این فرودگاه به عنوان نقطه ترانزیت برای رسیدن به مقصد اصلی استفاده می‌کردند.

روزنامه دیلی‌تلگراف گزارش کرده است که سالانه بیش از یک میلیون مسافر بریتانیایی به دوحه سفر کرده و یا برای رسیدن به مقصد نهایی در فرودگاه این شهر توقف می‌کنند.