.
.
.

تلاش قطر برای لاپوشانی رسوایی توطئه علیه بحرین

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دوحه تلاش کرد برای انکار دخالت‌های خود در امور داخلی بحرین، رسوایی مربوط به انتشار فایل صوتی مکالمه حمد بن خلیفة العطیة مشاور دولت قطر و حسن علی جمعة یکی از رهبران جمعیت وفاق بحرین را لاپوشانی کند.

مقام‌های دوحه ادعا کردند که مکالمه مذکور با هدف میانجی‌گری قطر، پس از ناآرامی‌های سال 2011 بحرین و با موافقت و اطلاع مقامات بحرین صورت گرفته است.

مقامات بحرین روز جمعه 16 ژوئن 2017 فایل صوتی گفتگوی حمد بن خلیفة العطیة مشاور دولت دوحه و حسن علی محمد جمعة سلطان، یکی از رهبران جمعیت وفاق بحرین که یکی از گروه‌‌های مخالف دولت است، را منتشر کردند. دو طرف در این گفتگو درباره ایجاد فتنه و هرج مرج در بحرین و پوشش تلویزیونی این ناآرامی‌های از سوی شبکه الجزیره توافق کردند.

فایل منتشر شده، حاوی چهار تماش طرف بحرینی با طرف قطری است و آنها در این گفتگوها درباره فهرست افرادی که باید در برنامه‌های شبکه الجزیره حاضر شوند، توافق کردند.

در گفتگوی اول، معاون حمد عطیه تلفن را جواب داده و پس از آن تماس را به حمد عطیه، مشاور امیر قطر وصل می‌کند. مخالف بحرینی در این تماس، نیروهای سپر جزیره را "نیروهای اشغالگر" توصیف می‌کند و از قطر می‌خواهد در عملیات سپر جزیره مشارکت نکند. حمد عطیه در پاسخ، تاکید می‌کند که به دلیل نگرانی‌های دوحه، هیچ نیروی قطری در این عملیات شرکت نخواهد کرد و تنها دو افسر قطری براساس قوانین نیروهای سپر جزیره، برای نظارت بر روند عملیات حضور دارند.

حسن سلطان مجددا تاکید کرد که قطر تحت هیچ شرایطی نباید در این عملیات مشارکت کند. حمد بن عطیه نیز مجددا تاکید می‌کند که قطر به دلیل نگرانی‌ها، از ارسال نیرو به عملیات سپر جزیره، خودداری کرده است.

مخالف بحرینی به موضع کویت در قبال سپر جزیره نیز اشاره کرده و خبر داد که مخالفان حکومت کویت، موضوع مشارکت نیروهای این کشور در عملیات سپر جزیره را در پارلمان مطرح کرده‌اند.

در پایان این تماس، مشاور امیر قطر از حسن سلطان خواست که او را در جریان همه تحولات قرار دهد و در صورت سفر به قطر به دیدار او برود.