.
.
.

ترکیه: ملک سلمان تنها کسی است که می‌تواند بحران قطر را حل و فصل کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مولود چاووش اغلو وزیر امور خارجه ترکیه چهارشنبه 14 ژوئن در مصاحبه تلفنی با شبکه «العربیه» گفت که کشورش از راه تماس با ملک سلمان بن عبدالعزیز پادشاه سعودی و رهبران و مسئولان شماری از کشورهایی که با قطر قطع رابطه کردند، در تلاش است تا دیدگاه‌ها را تا پیش از پایان ماه رمضان، به یکدیگر نزدیک کند.

او با بیان این‌که سخنان اخیر رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه، متوجه سعودی نبود، تاکید کرد که تنها ملک سلمان می‌تواند بحران قطر را حل و فصل کند.

وزیر امور خارجه ترکیه همچنین گفت که سفر اخیرش به دوحه، در چارچوب تلاش‌های کشورش برای حل و فصل بحران میان قطر و دیگر کشورهای خلیجی تا پیش از پایان ماه رمضان، صورت گرفته است.

چاووش اغلو افزود: «همانگونه که می‌دانید.. همه کشورهای این منطقه دوست ما هستند، آن‌ها برای ما برابر و پر اهمیتند، به تلاش‌های خود برای حل و فصل هرچه سریع‌تر این بحران ادامه می‌دهیم. تلاش خواهیم کرد تا پیش از پایان ماه رمضان، موانع را از پیش رو برداریم، پیام‌هایی را که می‌تواند مطرح کردنشان به راه حلی برای مشکلات به وجود آمده منتهی شود، منتقل خواهم کرد».

وزیر امور خارجه ترکیه گفت: «اردوغان به هیچ وجه سعودی یا هرکدام از مسئولان سعودی را در سخنانس هدف قرار نداد. او حتی از هیچکدام از شخصیت‌های سعودی نام نبرد. او احترام زیادی برای خادم حرمین شریفین قائل است و بارها گفته که این تنها ملک سلمان است که می‌تواند این بحران را حل کند، او هیچ‌گاه از سعودی و هیچ کشوری دیگر انتقاد نکرده و در بیان نظراتش صراحت داشت. او تمایل ترکیه را برای سهم ایفا کردن در حل و فصل این مشکل، بیان کرده است».

به نظر می‌رسد تلاش‌های سیاسی و دیپلماتیک برای حل و فصل بحران قطر در چند سو در جریان است. طرف‌های مختلفی برای فرونشاندن بحران تلاش می‌کنند اما به نظر نمی‌رسد تا کنون که قطر برخورد مثبتی با این تلاش‌ها داشته است.

احتمال دارد وزیر امور خارجه ترکیه پس از دیدار با امیر قطر در دوحه، راهی سعودی شود. همچنین انتظار می‌رود که اردوغان، مذاکرات مشترکی با همتای فرانسوی‌اش و امیر قطر درباره بحران انجام دهد. همچنین انتظار می‌رود اردوغان و دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا هم بحران قطر را به بحث بگذارند.

ایالات متحده آمریکا هم نسبت به وجود فرصتی برای حل و فصل بحران خلیجی پیش آمده، ابراز امیدواری کرد و سخنگوی وزارت امور خارجه این کشور گفت بدترین مرحله بحران سپری شده است.

از سویی یوسف العتیبه سفیر امارات در واشینگتن گفت کشورهایی که با قطر قطع رابطه کردند، به زودی فهرستی از خواسته‌های خود از فطر را تسلیم آمریکا خواهنند کرد. او افزود چنانچه قطر سیاست خود را تغییر ندهد، اقدام‌های بیشتری علیه این کشور صورت خواهند گرفت.

این درحالی است که میانجی‌گری‌های کویت همچنان ادامه دارد.

در مقابل قطر می‌گوید که از سوی سه کشور خلیجی سعودی، امارات و بحرین، هدف محاصره و تحریم قرار گرفته‌است؛ مساله‌ای که این سه کشور آن را رد می‌کنند.

هفته گذشته 7 کشور از جمله سعودی، امارات، بحرین و مصر در قطع روابط خود با قطر مطرح شد. هر کدام از این کشورها هم بیانیه‌ای در تشریح دلیل اقدامشان صادر کردند. همه بیانیه‌ها بر سر نقش قطر در پشتیبانی از تروریسم و دخالت‌هایش در امور داخلی دیگران، متفق القول بودند.