فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • مغز متفکر پشتیبانی قطر از تروریست‌ها در یمن را بشناسید

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  دوازهمین نفر در فهرست شخصیت‌های تروریستی صادر شده از سوی چهار کشور سعودی، امارات، بحرین و یمن، عبدالوهاب محمد عبدالرحمن الحمیقانی قرار دارد که پستی عالی‌رتبه در موسسه خیریه شیخ عید آل ثانی در قطر دارا است؛ موسسه‌ای که در همان فهرست، به عنوان نهادی تروریستی شناخته شده است.

  الحمیقانی که سال 1972 در روستای الزاهر در استان البیضاء (مرکز یمن) به دنیا آمده، گذشته‌ای قابل توجه در فعالیت‌های تروریستی دارد. ایالات متحده آمریکا دسامبر 2013 او را به فهرست سیاه شخصیت‌های تروریست افزود و در واقع، او را به عنوان یکی از «حامیان گروه القاعده» شناسایی کرد. در فهرست آمریکایی، نام او در کنار نام عبدالرحمن بن عمیر النعیمی، شهروند قطر قرار دارد که مالک شبکه تلویزیونی «وصال» و بنیانگذار شبکه تلویزیونی «الکرامه» است.

  الحمیقانی، ریاست شبکه قطری «الکرامه» را در یمن بر عهده دارد. او همچنین دبیرکل جمعیت خیریه «الرشد» است و در تاسیسی حزب سلفی «الرشاد» نقش ایفا کرد. او هم‌اکنون دبیرکلی این حزب را بر عهده دارد. او عضوی سابق در حزب کنگره ملی یمن است و از استادان دانشگاه الایمان به ریاست عبدالمجید الزندانی بود؛ یکی از نخستین شخصیت‌هایی که در فهرست سیاه «تروریسم» ایالات متحده قرار گرفت.

  گزارش‌های رسیده به «العربیه.نت» تاکید می‌کند که الحمیقانی، مغز متفکر پشتیبانی قطر از تروریست‌ها و گروه‌های مسلح در یمن با پوشش فعالیت‌های خیریه است. او وظیفه دریافت پول و قرار دادن آن در اختیار گروه‌های تروریستی در داحل یمن را بر عهده دارد.

  یک منبع در ریاست‌جمهوری یمن به «العربیه.نت» گفت خبرهای منتشره در برخی از رسانه‌ها مبنی بر این‌که الحمیقانی مشاور رئیس جمهوری یمن است، صحت ندارد بلکه او رهبری یک حزب سیاسی مدافع دولت قانونی یمن را بر عهده دارد.

  به گفته یک کارشناس در امور گروه‌های تروریستی به العربیه.نت، از نشانه‌های قرار دادن الحمیقانی در فهرست تروریسم در بیانیه چهار کشور با وجود اعلام حمایتش از دولت قانونی و ائتلاف عربی به رهبری سعودی این است که «کسی نمی‌تواند نقاب حمایت از دولت قانونی را بر چهره قرار دهد تا فعالیت‌های خود در خلاف جهت ائتلاف را بپوشاند. این درست بازتابی از سیاست‌های دو جانه قطر و اهداف مشکوک این کشور در عضویت در ائتلاف حمایت از دولت قانونی یمن است». او تاکید کرد: «بیانیه چهار کشور بر پایه پی‌گیری مسیر اموال قرار گرفته در اختیار گروه‌های تروریستی بنا شده نه بر سیر فکری گروه‌ها و موسسه‌ها و مسئولان آن».

  این کارشناس یمنی افزود: «این پیامی است دال بر این سعودی، بنیانگذار ائتلاف عربی-اسلامی برای مقابله با تروریسم، در برابر هر کس که دست داشتنش در کمک به تروریسم به اثبات برسد، کوتاه نخواهد آمد و دیگران هم باید این پیام را درک کنند و فورا دست از اعمال مشکوک خود دست بکشند و همانگونه که در بیانیه ذکر شد، این فهرست تکمیل خواهد شد».

  تبلیغات