فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • صرافی‌های قطر با بحران کمبود دلار روبرو هستند

  منبع: دبی.العربیه.نت فارسی

  خبرگزاری رویترز یکشنبه 11 ژوئن گزارش داد که با کاهش ارزش ریال قطری، برخی از صرافی‌های قطر از کمبود ارز دلار رنج می‌برند.

  کارشناسان پیش‌بینی کرده‌اند که پس از قرار دادن شماری از افراد و نهادهای مرتبط با قطر در فهرست تروریسم از سوی چهار کشور سعودی، امارات، بحرین و مصر، بانک‌های قطری با کمبود شدید نقدینگی مواجه شوند چرا که این بانک‌ها مقادیر زیادی از سرمایه خود را از منطقه و کشورهای همسایه به دست می‌آوردند.

  به گفته برخی از بانکداران، بانک‌های خلیجی حدود 60 میلیارد ریال یا به عبارتی حدود 16 میلیارد دلار نقدینگی دارند. منبع این نقدینگی، کاربران و سرپده گذاری‌های میان بانک‌های دیگر کشورهای خلیجی است. این بدان معنی است که بانک‌های قطری با کمبود نقدینگی مواجه خواهند شد و ناچار خواهند شد برای به دست آوردن نقدینگی از مناطقی خارج از سعودی، امارات و بحرین، سود پرداخت کنند.

  نسبت بالای وام‌هایی که به سپرده‌ها در بانک‌های قطری داده شده که بیش از 100 در صد است، بر میزان دشواری‌ها می‌افزاید.

  هفته گذشته 7 کشور از جمله سعودی، امارات، بحرین و مصر در قطع روابط خود با قطر مطرح شد. هر کدام از این کشورها هم بیانیه‌ای در تشریح دلیل اقدامشان صادر کردند. همه بیانیه‌ها بر سر نقش قطر در پشتیبانی از تروریسم و دخالت‌هایش در امور داخلی دیگران، متفق القول بودند. چهار کشور همچنین فهرستی شامل 59 شخص حقیقی و 12 نهاد فعال در زمینه پشتیبانی از تروریسم ارائه داده و آن‌ها را در فهرست تحریم‌های خود قرار دادند. اکثر این افراد و نهادها با قطر در ارتباط هستند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران