فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • امیر سابق قطر برای چه «نوارهایی» 1 میلیون دلار پرداخت؟

  منبع: العربيه.نت - محمد جراح

  یسری فوده خبرنگار سابق تلویزیون الجزیره قطر در کتابی با عنوان «در مسیر آزار، از پایگاه القاعده تا قلب داعش» نوشت شیخ حمد بن خلیفه آل‌ثانی، امیر سابق قطر، یک میلیون دلار برای ویدیوی مصاحبه ویژه من با دو عضو اصلی القاعده در کراچی پرداخت کرد.

  فوده در این کتاب می نویسد در سال 2002 به صورت پنهانی با 2 تن از اعضای مهم القاعده ملاقات و مصاحبه کرد اما آن‌ها نوارهای ویدیویی را از او گرفتند و قول دادند که نوارها را برای او به دوحه بفرستند.

  فوده نقل می کند «زمانی که برای تعطیلات تابستانی در لندن بودم، حمد بن ثامر آل ثانی، مدیر الجزیره، مرا برای شام دعوت کرد. با توجه به روابط دوستانه‌ای که در محیط کار بین ما بود، من موضوع را عادی تلقی کردم اما مساله غیر عادی این بود که وقتی به رستوران ایتالیایی در خیابان جیمز در نزدیکی خیابان معروف آکسفورد رسیدم، دیدم شخص حمد بن ثامر آل ثانی جلوی در منتظر من است. با هم وارد رستوران شدیم و با تعجب دیدم مردی با شوار جین مشغول خوردن سوپ است. چند لحظه طول کشید تا متوجه شوم که او شیخ حمد بن خلیفه آل ثانی، امیر قطر است».

  فوده می‌گوید که او به گرمی مورد استقبال قرار گرفت و از او خواسته شد تا سر میز بنشیند.

  وی می افزاید که امیر به من گفت که تعطیلاتش را متوقف کرده تا مرا ببیند. امیر قطر بدون وقت کشی فورا از من پرسید که نوارهای ما (منظور مصاحبه با افراد القاعده) کجا هستند. من توضیح دادم که چه اتفاقی افتاده و به او گفتم که رابط‌ها مشغول چانه‌زنی هستند تا در مقابل تحویل نوارها مبلغی را به صورت کمک مالی دریافت کنند».

  به گفته فوده گفتگو به این صورت پیش رفت:

  امیر قطر: چقدر می‌خواهند؟

  فوده: آنها می‌گویند 1 میلیون دلار می‌خواهند.

  امیر قطر: تو چه فکر می‌کنی؟

  فوده: معلومه که نه.

  امیر قطر به گونه‌ای به من نگاه کرد که انگار من مرد ساده لوحی هستم و سپس گفت: «بهتر نیست پول را بدهیم و نوارهایمان را بگیریم؟»

  فوده گفت :«امیر قطر این «نوارها» را به هر قیمتی می‌خواست بگیرد».

  دیدار امیر قطر با فوده در این چارچوب بود که القاعده از تلویزیون الجزیره خواسته بود تا برنامه‌ای به صورت فیلم مستند از افرادی که در حمله 11 سبتامبر دست داشتند، تهیه شده بود را پخش کند. زمان پخش این برنامه مستند که قرار بود با صدای شعر سرایی بن لادن در مدح عاملان این هجوم همراه باشد، به مناسبت اولین سالگرد حمله‌های 11 سپتامبر انتخاب شده بود.


  اگر این گفته‌‌های فوده درست باشد، نشان می‌دهد که رابطه نزدیکی بین تلویزیون الجزیره و القاعده وجود داشته است. امیر سابق قطر در سال 2002 در این موضوع دخالت داشت. فوده نمی‌گوید که چرا امیر بجای خودش از یک شخصیت امنیتی یا سیاسی استفاده نکرده است.

  حمایت از تروریسم

  منابع دیگری هم از ارتباط بین القاعده و الجزیره وجود دارد. روهان گوناراتنا، نویسنده کتاب «داخل القاعده» می‌نویسد: «کاملا مشخص است که یک نفر در داخل دربار قطر از سازمان القاعده حمایت می‌کند».

  سایت خبری «ABC News» به نقل از مقامات اطلاعاتی آمریکا اعلام کرد اسامه بن لادن، رهبر پیشین القاعده بین سال‌های 1996 تا 2000 میلادی با عبدالله بن خالد آل ثانی، یکی از اعضای خانواده سلطنتی قطر، دیدار کرده است.

  این سایت خبری همچنین به نقل از یک مقام سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) اعلام کرد که دیگر اعضای خانواده سلطنتی قطر از هواداران القاعده هستند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران