.
.
.

گروه‌های مسلح بحرینی مرتبط با قطر

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شش سازمان مسلح و فرقه‌گرا که در بحرین فعالیت می‌کنند و حملات مسلحانه به نیروهای امنیتی، شهروندان عادی و مراکز حساس این کشور را بر عهده گرفته‌اند، با قطر در ارتباط هستند.

این سازمان‌ها که عملیات مسلحانه در بحرین را رواج داده‌اند، در پی بیانیه‌هایی که بر اساس آنها حملات مسلحانه به نیروهای امنیتی، شهروندان عادی و مراکز حساس این کشور را بر عهده گرفته‌اند، در بیانیه تحریم‌های خلیجی-مصری جای گرفته و بنا به این بیانیه، به عنوان سازمان‌های مرتبط با قطر معرفی شده‌اند.

سرایا الاشتر یکی از سازمان‌های شیعی بنیادگراست که با پیروی از ایدئولوژی تندوری شیرازی که رخ دادن یک انقلاب مسلح را برای زمینه‌سازی ظهور امام مهدی، امام غائب و دوازدهمین شیعیان، واجب می‌داند، به اقدامات مسلحانه در بحرین روی آورده است. این گروه مسئولیت کشتن دو نیروی امنیتی بحرین و یک افسر اماراتی را بر عهده گرفته است.

وزارت کشور بحرین چندی پیش موفق شد، تعدادی از نیروهای این گروه را دستگیر کند. دستگیرشدگان بعدها در بازجویی‌ها اعتراف کردند که پشتیبانی مالی و معنوی و همچنین آموزش‌های نظامی را در خارج از بحرین دریافت کرده‌اند.

سرایا المختار دومین گروه مسلح در بحرین است که در یکی از ویدئوهای منتشر شده، آشکارا به انجام اقدامات مسلحانه اعتراف کرده‌اند. این گروه مسئولیت حمله به نیروهای امنیتی، شهروندان عادی و همچنین جمع‌آوری اموال برای یک گروه تروریستی که قصد انجام اقدامات تروریستی را داشت، اعتراف کرده‌اند. آدم‌ربایی و ربودن یک مرد جوان بیست‌ساله نیز در کارنامه سرایا المختار وجود دارد.

حزب‌الله بحرین یکی از قدیمی‌ترین گروه‌هایی است که در انتشار هرج و مرج در پادشاهی بحرین دست داشته است. پس از ناکامی تلاش‌های این گروه برای کودتا در بحرین در سال 1981، این گروه ناآرامی‌ها، خرابکاری‌ها و هرج و مرج سال 1994 و همچنین آتش‌سوزی اماکن خاص و عام در سال 1996 را انجام داد.

در بیانیه تحریم‌های خلیجی-مصری علاوه بر سرایا الاشتر، سرایا المختار و حزب‌الله بحرین از سرایا المقاومة، ائتلاف 14 فوریه و جنبش احرار بحرین به عنوان گروه‌های تروریستی که اقدامات شبه‌انگیز مانند سه گروه دیگر انجام می‌دهند، یاد شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم