.
.
.

کاهش بیشتر ارزش ریال قطر در برابر دلار

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به دنبال قطع روابط کشورهای امارات، مصر سعودی و بحرین با دوحه ریال قطر در برابر دلار و دیگر واحدهای ارزی معتبر کاهش بیشتری یافته است. به گفته کارشناسان اقتصادی این کاهش و سقوط ارزش ریال قطر طی سال‌های گذشته بی سابقه بوده است.

طبق گزارش العربیه به دلیل بحران دیپلماتیک ناشی از قطع روابط کشورهای عربی و برخی کشورهای اسلامی با قطر و تاثیرات احتمالا منفی در دراز مدت بر اقتصاد دوحه، برخی از سرمایه‌گذاران بزرگ خارجی را نگران کرده است به طوری که این سرمایه گذاران را از مهاجرت به قطر طی ماههای آینده منصرف کرده است. این نگرانی بر ارزش و ثبات قیمت پول قطر تاثیر منفی خواهد گذاشت.

با افزایش ارزش دلار در برابر ریال قطری(نسبت 630 امتیاز) به نفع دلار در روزهای گذشته باعث شده که ارزش دلار در برابر ریال قطر از دسامبر 2015 تاکنون به بالاترین سطح خود رسیده است.

طبق این گزارش حتی زمانی که قیمت نفت و گاز در آوخر سال 2015 کاهش یافت، قیمت ریال قطر تا این سطح کاهش نیافته بود.

این در حالی است که اعتبار قراردادهای مبادلاتی ارزی با بانک‌های قطر به دلیل نگرانی از قطع روابط با بسیاری از کشورها و احتمال مواجه شدن دوحه با مشکلات در بازپرداخت بدهی‌های دولتی در آینده، نیز با خطر کاهش اعتبار روبرو شده است.

بنک مرکزی قطر در دوحه پیشتر قیمت دلار را ثابت نگه داشته بود به این ترتیب که هر یک دلار با 3.64 ریال قطری برابر بوده و دگرگونی در ارزش ریال بسیار محدود بود.

«ساما» موسسه ارزی سعودی و بانک مرکزی امارات متحده عربی روز پنجشنبه بخشنامه‌ای را صادر کردند که به موجب آن داد و ستد به بانک‌های قطر و ریال این کشور را متوقف کرده‌اند.