فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • الجبير: اقدامات صورت گرفته علیه قطر، به نفع دوحه و منطقه است

  منبع: دبی- العربیه فارسی

  وزیر امور خارجه پادشاهی عربی سعودی تاکید کرد که اقدامات سعودی، امارات، بحرین و دیگر کشورهای عربی و اسلامی، علیه قطر به سود دوحه و منطقه است.

  عادل الجبیر چهارشنبه 7 ژوئن 2017 در نشست خبری مشترک با همتای آلمانی‌اش در برلین با تاکید بر اینکه از آلمان یا فرانسه برای میانجیگری درخواستی نشده است، گفت: «مشکل قطر در چهارچوب شورای همکاری کشورهای خلیج حل خواهد شد.»

  الجبیر توضیح داد: «موضوع بحران پیش‌آمده و دلایل اقدامات صورت گرفته علیه قطر را در منطقه خلیج بررسی کردیم و از آلمان و فرانسه درخواست میانجی‌گری نکردیم.»

  وزیر امور خارجه پادشاهی عربی سعودی با تاکید بر این موضوع که "تروریسم، فارغ از مصادر و منابع آن، محکوم است و با همکاری کشورهای دوست با آن مقابله می‌کنیم" گفت: «از قطر درخواست داریم به درخواست‌های کشورهای خلیج پاسخ دهد.»

  او توضیح داد: «سعودی از سوی تروریسم متحمل رنج بسیار شده و در صف اول کشورهایی است که با تروریسم مقابله می‌کنند.»

  الجبیر افزود: « در گفتگو با طرف آلمانی موضوع اندیشه‌های افراطی، تروریسم و موضوعات دیگر از جمله سوریه و لیبی را بحث و بررسی کردیم.»

  او درباره موضوع هک شدن خبرگزاری قطر گفت که درباره اینکه آمریکا در این‌باره تحقیق کرده است، اطلاعی ندارد و او از طریق رسانه‌ها متوجه شده که اف‌بی‌آی در این‌باره اقداماتی انجام داده است. با اینحال این موضوع به شکل رسمی به او اطلاع داده نشده و لذا هیچگونه نظر رسمی درباره این موضوع ندارد.

  از سوی دیگر، زیگمار گابرییل، وزیر امور خارجه آلمان تاکید کرد این کشور همه اقدامات که به کاهش تنش منجر می‌شود، حمایت می‌کند.

  زیگمار گابرییل افزود: «اعضای ائتلاف مبارزه با داعش باید مانع هرگونه تامین مالی تروریسم از سوی دولت‌ها و یا اشخاص شوند.

  پیش از این و در روز چهارشنبه 7 ژوئن، فرانسه از دوحه خواسته بود با شفافیت پاسخ سوالات همسایگانش را بدهد. کریستوف، کاستانیه، سخنگوی دولت فرانسه گفت: «قطر باید با شفافیت کامل به سوالات همسایگانش پاسخ دهد.»

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران