.
.
.

گفت‌وگوی پادشاه سعودی و امیر کویت درباره تحولات منطقه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعودی، سه‌شنبه 6 ژوئن در کاخ السلام در جده، با شیخ صباح الاحمد الجابر الصباح امیر کویت، دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این جلسه درباره روابط برادرانه دو کشور و آخرین تحولات منظقه، بحث شد.

شیخ صباح الاحمد الجابر الصباح، در راس هیئتی رسمی وارد جده شد. صباح الخالد الصباح وزیر امور خارجه کویت، او را در این سفر همراه می‌کند.

کویت تلاش‌های میانجی‌گرانه خود را برای حل و فصل بحران قطع ارتباط با قطر اغاز کرده است. علی الدقباسی نماینده پارلمان کویت در این باره گفته بود: «امیر امروز به سعودی می‌رود... از خداوند می‌خواهیم او را در تحقق وحدت خلیجی موفق کند».

پیش از این وزیر امور خارجه قطر اعلام کرد این کشور میانجی‌گری‌ها برای کاهش تنش را می‌پذیرد.

 محمد بن عبد الرحمن آل ثانی وزیر امور خارجه قطر
محمد بن عبد الرحمن آل ثانی وزیر امور خارجه قطر

محمد بن عبدالرحمن آل‌ثانی روز سه شنبه اعلام کرد دوحه آماده است که میانجی‌گری‌ها برای کاهش تنش به وجود آمده میان قطر و کشورهای عربی را بپذیرد. به گفته وزیر امور خارجه قطر، شیخ تمیم بن حمد آل‌ثانی، امیر دولت قطر سخنرانی خود را به تعویق انداخته تا به کویت فرصت بیشتری برای میانجی‌گری در زمینه کاهش تنش‌های منطقه‌ای بدهد.

روز دوشنبه هفت کشور از جمله سعودی، امارات، بحرین و مصر با قطر صورت گرفته است. این کشورها همچنین تمام مرزهای زمینی، هوایی و دریایی خود را با این کشور بستند.

به گفته مقام‌های این کشورها، یکی از مهمترین مسائلی که منجر به این اقدام شد، حمایت قطر از «گروه‌های تروریست» و دخالت در امور داخلی کشورهای همسایه است.