.
.
.

شورای وزیران سعودی: قطر همه قوانین حسن همجواری را نقض کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شورای وزیران پادشاهی سعودی روز سه شنبه 6 ژوئن 2017 ضمن تایید تصمیم ریاض برای قطع روابط دیپلماتیک با دولت قطر، اعلام کرد، دولت پادشاهی سعودی برای محافظت از امنیت ملی و ثبات کشور از خطرات افراط گرایی و تروریسم با استفاده از حق حاکمیت خود که از سوی نهادهای بین المللی تضمین شده است، این تصمیم سرنوشت ساز را گرفته است.

تصمیم پادشاهی سعودی برای قطع روابط با قطر پس از آن گرفته شد که دوحه تمام قوانین بین المللی و میثاق‌های حسن همجواری را نقض کرده و برای تفرقه‌اندازی میان ملت سعودی و تحریک علیه حاکمیت این کشور تلاش کرده است.علاوه بر این دوحه در طول سال‌های گذشته با پناه دادن به سران گروه‌های تروریستی و فرقه‌گرا برای ضربه زدن به ثبات منطقه عمل کرده است. پادشاهی سعودی ضمن تاکید بر قطع روابط دیپلماتیک با دوحه به دلیل سیاست‌های خصمانه علیه کشورهای عربی خلیج، اعلام کرد از مردم قطر در هر شرایطی حمایت و پشتیبانی خواهد کرد.

شورای وزیران سعودی ضمن پشتیبانی از تصمیم کشورهای عربی برای قطع روابط دیپلماتیک با قطر اعلام کرد، کشورهای بحرین، مصر و امارات، برای حفظ وحدت امت عرب و به منظور مقابله با سیاست خصمانه دوحه برای برهم زدن امنیت و ثبات منطقه و نقض مکرر موافقت‌نامه‌ها، کنوانسیون‌های حقوق بین‌المللی وحسن همجواری، این گام سرنوشت ساز را برداشته‌اند.

بامداد روز دوشنبه 5 ژوئن 2017 چهار کشور عربی امارات، مصر ، بحرین و پادشاهی سعودی تمام روابط دیپلماتیک خود را با قطر قطع کرده و اقدامات لازم برای منع شهروندان خود از سفر به قطر را به اجرا گذاشتند. این چهارکشور همچنین تمام راههای زمینی دریایی، هوایی خود را به روی دوحه بسته‌اند.

تصمیم قطع روابط کشورهای عربی با قطر واکنشی است که در برابر رفتارهای دوحه از قبیل کمک به گروه‌های تروریستی از اخوان المسلمین، حوثی‌ها، جبهه النصره، داعش گرفته تا پشتیبانی از القاعده و تایید مواضع ایران در دشمنی با این کشورها، گرفته شده است.

به گفته این کشورها قطر سالهاست که برای برهم زدن ثبات و آرامش کشورهای منطقه بخصوص در بحرین از طریق تشویق و ترغیب مردم آن کشور به شورش علیه حکومت‌شان، تلاش کرده است.