.
.
.

سعودی: صبر ما در برابر رفتارهای قطر به سر آمده

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عادل الجبیر وزیر امور خارجه سعودی با بیان این‌که صبر در برابر رفتارهای قطر به پایان رسیده است، تاکید کرد که این کشور باید به حمایت از گروه‌‎هایی همچون اخوان المسلمین و حماس پایان دهد.

به گزارش العربیه، الجبیر افزود که کشورش در پی آسیب زدن به قطر نیست اما این کشور باید تصمیم بگیرد و راه خود را انتخاب کند.

وزیر امور خارجه سعودی با اشاره به اقدام‌های صورت گرفته علیه قطر گفت که اقدام‌های اقتصادی اتخاذ شده علیه این کشور، می‌تواند باعث شود این کشور گام‌های درستی بردارد.

سخنان عادل الجبیر سه‌شنبه 6 ژوئن در جریان سفرش به پاریس مطرح شده است. او در این سفر با جان اف لودریان وزیر امور خارجه فرانسه دیدار و گفت‌وگو کرد.

در حاشیه سفر الجبیر به پاریس
در حاشیه سفر الجبیر به پاریس

این سفر یک روز پس از قطع ارتباط هفت کشور از جمله سعودی، امارات، بحرین و مصر با قطر صورت گرفته است. این کشورها همچنین تمام مرزهای زمینی، هوایی و دریایی خود را با این کشور بستند.

به گفته مقام‌های این کشورها، یکی از مهمترین مسائلی که منجر به این اقدام شد، حمایت قطر از «گروه‌های تروریست» و دخالت در امور داخلی کشورهای همسایه است.

شورای وزیران سعودی روز دوشنبه تاکید کرد تصمیم قطع روابط دیپلماتیک و کنسولی با دوحه، برای حمایت از امنیت سعودی از خطرات ناشی از تروریسم و بنیادگرایی بر اساس حق حاکمیت ملی سعودی صورت گرفته که قوانین بین‌المللی آن را تضمین کرده‌ است.

در بیانیه شورای وزیران سعودی آمده که این تصمیم قاطع را به دلیل تخلفات گسترده آشکار و پنهانی است که حکومت دوحه در طی سال‌های گذشته با هدف اخلال در وحدت ملی سعودی و تشویق به انقلاب بر علیه حکومت ریاض و نقض حاکمیت ملی سعودی انجام داده است. دوحه همچنین گروه‌های تروریستی و فرقه‌گرای متعددی را با هدف ضربه زدن به ثبات منطقه تحت حمایت خود گرفته است.

پیش از این نیز در روز سه‌شنبه 6 ژوئن یک مسئول فرانسوی خبر داد که امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه به امیر قطر پیام داده که حفظ ثبات منطقه خلیج عربی ضروری است و رئیس‌جمهوری فرانسه از همه اقداماتی که با هدف کاهش تنش میان قطر و همسایگان عربش در جریان است، حمایت می‌کند.