.
.
.

امارات: قطر نقشی تعیین کننده در تشدید تندروی و پشتیبانی از گروه‌های تروریستی ایفا کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

انور قرقاش وزیر مشاور در امور خارجه امارات متحده عربی، در مصاحبه با شبکه خبری CNN درباره قطع روابط دیپلماتیک با قطر گفت آن‌چه باعث این اقدام شد، انباشتی از سیاست‌های قطری در منطقه بود که باث بر هم زدن امنیت و ثبات آن شد و این کشور، نقشی تعیین کننده در تشدید تندروی و پشتیبانی از گروه‌های تروریستی ایفا کرد.

او افزود: «آن‌چه امروز روی داده، ناگهانی نبوده بلکه ناشی از انباش سیاست‌ها بود».

قرقاش این سخنان مسئولان قطری که اقدام‌های صورت گرفته برای از میان بردن استقلال کشورشان بود را رد کرد و گفت، تصمیم‌های مستقل زیادی در چارچوب شورای همکاری خلیج گرفته می‌شود. او افزود که استقلال قطر هیچ تاثیری بر سیاست‌های شورای همکاری نداشت بلکه سیاست‌های این کشور در تنش زایی و از میان بردن امنیت، مساله‌ای است که قابل قبول نیست.

درباره قطع روابط و هدف آن، قرقاش گفت اقدام‌های زیادی انجام شده که هدف نخست آن، دادن پیامی روشن به رهبران قطری درباره غیر قابل قبول بودن رفتارشان و هزینه داشتن آن است. او افزود قطر باید در سیاست‌های خود در منطقه بازنگری کند.

او ادامه داد: «بسیار دشوار است که همسایه‌ای شریک در ائتلاف سیاسی و اقتصادی داشته باشی که تلاش کند امنیت و ثبات را در کشور و منطقه‌ات به هم بزند».

وزیر مشاور در امور خارجه امارات تاکید کرد که تلاش قطر در از میان بردن امنیت و ثبات منطقه «مساله‌ای است که همزیستی با آن دشوار است با این وجود آن را تحمل کردیم اما صبرمان به پایان رسید».

سخنان انور قرقاش یک روز پس از اقدام 7 کشور از جمله سعودی، امارات، بحرین و مصر در قطع روابط خود با قطر مطرح شد. هر کدام از این کشورها هم بیانیه‌ای در تشریح دلیل اقدامشان صادر کردند. همه بیانیه‌ها بر سر نقش قطر در پشتیبانی از تروریسم و دخالت‌هایش در امور داخلی دیگران، متفق القول بودند.

قطع روابط با قطر، شامل سلسله‌ای از اقدام‌های اتخاذ شده از سوی سه کشور خلیجی بود که عبارت است از:
- تعیین ضرب الاجل 48 ساعته برای خروج دیپلمات‌های قطری.
- بستن گذرگاه‌های زمینی، دریایی و هوایی با قطر و منع نشستن و پرواز تمام هواپیماهایی که از قطر می‌آیند یا به مقصد آن کشور می‌روند.
- منع شهروندان این سه کشور از سفر به قطر و تعیین ضرب‌الاجل 14 روزه برای خروج اتباع این کشور.