.
.
.

زیان‌های اقتصادی ناشی از قطع روابط کشورهای عربی با دوحه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

قطع روابط کشورهای عربی سعودی، مصر، امارات و بحرین با قطر زیان‌های فراوانی را برای دوحه در بر خواهد داشت به ویژه که این کشور از نظر ارتباطات زمینی، دریایی و هوایی برای حمل و نقل تجاری به شدت به این کشورها نیازمند است.

بسته شدن راههای دریایی، زمینی و هوایی کشورهای عربی به قطر باعث می‌شود که همه پروازهای هواپیماهای این کشور چه از نظر اقتصادی و چه مسافربری، مسافت‌های طولانی‌تری را طی کنند و مجبور شوند که از طریق آفریقا به مقصد نهایی خود برسند. پروازهای قطر یکی از درآمدهای اصلی این کشور است. بسته شدن راه‌های خطوط هوایی این کشورها با قطر باعث می‌شود که سیستم برنامه ریزی شده قطر برای ترانزیت و غیره که سال‌ها این کشور بر آن اعتماد کرده بود، مختل شود. از نظر حمل و نقل زمینی نیز این کشور به طور کامل فلج خواهد شد به این دلیل که تنها دروازه زمینی برای دوحه مرز زمینی با سعودی است. پادشاهی سعودی از مهمترین شرکای تجاری قطر است اهمیت روابط تجاری این دو کشور در زمینه مواد غذایی بسیار اساسی و مهم بود.

طبق آمار سال 2015 پادشاهی سعودی و امارات متحده عربی در زمینه صادرات مواد غذایی به قطر در رتبه اول و دوم قرار گرفته بودند و در مجموع 310 میلیارد دولار تبادل تجاری با قطر داشته‌اند.

در زمینه تجارت دام پادشاهی سعودی در مرتبه اول صادرکنندگان به قطر و امارات متحده عربی در رتبه پنجم قرار می گیرند. مجموع تبادلات تجاری میان این دو کشور با قطر در این زمینه در حدود 416 میلیون دلار است.

در زمینه تجارت میوه و سبزیجات امارات متحده عربی رتبه دوم و پادشاهی سعودی رتبه چهارم را در صادرات به قطر تشکیل می دهند.

مبلغ مالی تجارت دو کشور حدود 178 میلیون دلار در سال بوده است. از زمینه تجارت سوخت نیز کشور بحرین در رتبه اول صادر کنندگان و امارات متحده عربی در رتبه دوم و در مجموع حدود 200 میلیون دلار با قطر تبادل تجاری در این زمیه دارند.

در زمینه تجارت فلزات امارات متحده عربی در راس کشورهای صادرکننده به قطر قرار دارد و در مجموع میزان تجارت سالانه دو کشور سالانه بیش از نیم میلیارد دلار است.

با متوقف شدن تجارت میان دوحه و پادشاهی سعودی از طریق زمینی، میزبانی جام جهانی 2022 با مشکل بزرگی مواجه خواهد شد بسته شدن راههای مرز زمینی به قطر، نقل و انتقال وسایل و ابزار ساختمانی بزرگ برای ساخت و ساز پروژه با مشکل بزرگی روبرو خواهد شد.