.
.
.

بحرین روابط خود را با قطر قطع کرد و گذرگاه‌های هوایی و دریایی با این کشور را بست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پادشاهی بحرین ضمن قطع روابط با قطر این کشور را متهم به "پافشاری بر ادامه تلاش برای بی ثبات و ناامن کردن بحرین، دخالت در امور داخلی این کشور، تحریکات رسانه‌ای، حمایت از فعالیت‌های تروریستی مسلح و حمایت مالی از گروه‌های وابسته به ایران برای دست زدن به تخریب و هرج و مرج کرد."

دولت بحرین در بیانیه‌ای که بامداد امروز از سوی وزارت امور خارجه این کشور صادر شد این اقدامات را "نقض آشکار تعهدات، توافقنامه‌ها و اصول قانونی بین‌المللی" بر شمرد و افزود، قطر "کمترین تعهدی عملی به ارزش‌ها، قوانین‌، و یا احترامی به اصول حسن همجواری و پایبندی به روابط میان خلیجی نداشته همه تعدات پیشین خود را زیر پا گذاشته است".

بحرین ورود شهروندان قطری را ممنوع کرد

بر اساس بیانیه وزارت خارجه بحرین که روز دوشنبه منتشر شد، این کشور روابط خود با قطر را قطع کرد. در این بیانیه علت قطع روابط تهدید امنیت و ثبات بحرین، مداخله در امور داخلی و تحریک رسانه‌ها، حمایت از فعالیت‌های تروریستی، تامین مالی گروه‌های مرتبط با ایران که اقدام به خرابکاری و هرج و مرج در بحرین می‌کنند، نقض پیمان‌نامه‌ها و قرارداد‌های مبتنی بر قوانین بین المللی بدون کوچکترین احترام برای اصول قانونی و روابط حسن همجواری و تعهد به روابط کشورهای عضو شورای همکاری خلیج ذکر شده است.

خبرگزاری رسمی بحرین اعلام کرد: «پادشاهی بحرین روابط دیپلماتیک خود با دولت قطر را قطع کرده است تا امنیت ملی خود را حفظ کند و هیات دیپلماتیک خود را از دوحه فراخوانده و به هیات دیپلماتیک قطر ۴۸ ساعت فرصت داده تا خاک بحرین را ترک کند».

بستن آسمان و ممنوعیت ورود شهروندان

در این بیانیه همچنین آمده است: «ما اعلام می‌کنیم که آسمان بحرین به روی ترافیک هوایی و بنادر و آب‌های ساحلی این کشور ۲۴ ساعت پس از این بیانیه به روی قطر بسته خواهد شد».

این بیانیه می‌افزاید: «در حالیکه پادشاهی بحرین به شهروندان خود اجازه سفر به قطر را نمی‌دهد، شهروندان قطری هم اجازه ورود و یا ترانزیت از خاک بحرین را ندارند و قطری‌های مقیم بحرین ۱۴ روز فرصت دارند تا خاک بحرین را ترک کنند».

« فعالیت‌های خطرناک قطر نه تنها به بحرین آسیب می‌رساند، بلکه کشورهای برادر نیز این فعالیت‌ها را خطرناک تشخیص داده که نمی‌توان از آنها ساکت گذشت و یا پذیرفت، بلکه باید با آنها به شدت برخورد شود».

« با کمال تاسف پادشاهی بحرین این تصمیم را برای حفظ امنیت و ثبات خود گرفته و نسبت به مردم برادر قطر که شاهد رنج ما و عملیات تروریستی هستند که خانواده‌های بحرینی را هدف قرار می‌دهد متعهد می‌باشد. آنها همچنین شاهد هستند که دولت قطر در تمام سطوح از تروریسم حمایت می‌کند و قصد سرنگونی دولت قانونی بحرین را دارد».