.
.
.

امارات متحد عربی روابط خود را با قطر قطع کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دولت امارات متحده عربی با صدور بیانیه‌ای روابط خود را قطر قطع کرد و به دیپلمات‌های قطری 48 ساعت و به شهروندان این کشور چه مقیم و چه مسافر 14 روز مهلت داده تا از امارات خارج شده و همه گذرگاه‌های هوایی و دریایی با این کشور را بست.

در این بیانیه آمده است:" دولت امارات متحده عربی بر پایبندی و حمایت کامل خود از مجموعه شورای همکاری خلیجی و پاسداری از امنیت و ثبات کشورهای عضو تاکید می‌کند. در این چارچوب و در نتیجه ادامه سیاست‌های مقامات قطر در جهت ناآمنی و بی ثباتی در منطقه و در پیش گرفتن بازی‌های سیاسی و گریز از تعهدات و توافقنامه‌ها، (دولت امارات) اقدامات ضروری دربرگیرنده منافع عمومی شورای همکاری خلیجی و منافع ملت برادر در قطر، به ویژه در تایید بیانیه صادره از کشور برادر بحرین و بیانیه صادر از پادشاهی عربی سعودی تصمیمات لازم الاجرای زیر را اتخاذ کرد:
1-قطع روابط دیپلماتیک با قطر و دادن مهلت 48 ساعته به نمایندگی این کشور جهت ترک کشور.
2-ممنوعیت ورود شهروندان قطری به دولت امارات متحد عربی و عبور از این کشور و به اتباع مقیم و مسافر قطری به دلایل پیشگیرانه و امنیتی 14 روز مهلت داده می‌شود تا امارات را ترک کنند و شهروندان اماراتی مجاز به سفر به قطر و یا اقامت در این کشور و عبور از آن نیستند.
3-بستن همه مرزهای دریایی و هوایی به روی حرکت رفت و آمد به قطر و ممنوعیت عبور و مرور کلیه وسائل نقلیه قطری ودرپیش گرفتن اقدامات قانونی و تفاهم با کشورهای دوست و شرکت‌های بین‌المللی درباره عبور از آسمان و آب‌های منطقه‌ای امارات از قطر و به این کشور. این تصمیم به دلایل مرتبط با امنیت ملی امارات اتخاذ می‌شود.

دولت امارات عربی متحده درپی عدم پایبندی قطر به توافقنامه ریاض جهت بازگرداندن سفرا و توافقنامه تکمیلی آن در سال 2014 و تداوم حمایت، ارایه کمک مالی به سازمان‌های تروریستی و فرقه‌ای و ماوا دادن به آنها و در راس آنها جماعت اخوان المسلمین و ادامه انتشار و ترویج باورهای تشکیلات داعش و القاعده از طریق رسانه‌های گروهی و نقض بیانیه کنفرانس سران عربی اسلامی در ریاض به تاریخ 21 - 5 - 2017 برای مبارزه با تروریسم که ایران را یک کشور حامی تروریسم در منطقه اعلام کرد، این تصمیم را گرفت. افزون بر آن قطر تندروها و افراد تحت تعقیب امنیتی را در کشور خود جای داده و در امور داخلی دولت امارات و دیگر کشورها دخالت می‌کند و شتیبانی از تشکیلات تروریستی را متوقف نمی‌کند، اقداماتی که منطقه را وارد مرحله‌ای کرده که عواقب و پیآمدهای آن قابل پیش‌بینی نیست.

دولت امارات متحده عربی ضمن ابراز تاسف نسب سیاست‌هایی که مقامات قطری درپیش گرفته‌اند که منجر به دشمنی میان ملل منطقه می‌شود، در عین حال بر احترام و قدردانی ولای خود نسبت به ملت برادر هم‌دین و همتبار قطر که دارای تاریخ و اصول مشترک است تاکید می‌کند".