.
.
.

ایمیل‌های هک‌شده منسوب به سفیر امارات در آمریکا حاوی چه اطلاعاتی است؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محتوای ایمیل‌ هک شده سفیر امارات متحده عربی در ایالات متحده، نشان می‌دهد او خواستار حمایت همه‌جانبه از ولی ولیعهد پادشاهی سعودی شده و خطاب به وزیر دفاع آمریکا نوشته است که باید به شرکت‌های خارجی فشار آورد که بین سرمایه‌گذاری در کشورهای خلیج و ایران یکی را برگزینند.

پایگاه اینترنتی 24 امارات متحده عربی محتوای ایمیل‌های هک شده یوسف العتیبة، سفیر این کشور در واشنگتن را منتشر کرد. ایمیل‌های هک شده، شامل پیام‌های رد و بدل شده میان العتیبة و رابرت گیتس وزیر دفاع اسبق ایالات متحده آمریکا و مقامات دیگری از موسسه دفاع از دموکراسی بوده‌اند.

به گزارش این پایگاه اینترنتی اماراتی، بخشی از ایمیل‌های منتشر شده که اولین بار توسط پایگاه اینترنی «اینترسپت» منتشر شده و به یوسف العتیبة منتسب شده‌اند، حمایت قاطع او از جانشین ولیعهد پادشاهی سعودی را نشان می‎دهند. العتیبة در بخشی از یکی از ایمیل‌ها نوشته است: «ما باید با همه شیوه‌های ممکن محمد بن سلمان را حمایت کنیم».

در پیام دیگری از پیام‌های منتسب به العتبیة که خطاب به یک نویسنده آمریکایی نوشته شده، آمده: «ما مدت‌هاست که می‌کوشیم، تغییرات مثبتی که در [پادشاهی عربی] سعودی رخ می‌دهد را به اطلاع شما برسانیم».

العتيبة خواستار اعمال فشار بر شركت‌های خارجی شده و افزوده است: «باید به شرکت‌های خارجی فشار آورد که میان سرمایه‌گذاری در [کشورهای] خلیج عربی و ایران یکی را انتخاب کنند».

موضوع «حمایت شبکه الجزیره از تروریسم» بخشی دیگری از ایمیل‌های هک شده را تشکیل می‌دهد. بر همین اساس سفیر امارات متحده عربی در آمریکا با مقاماتی از دو کشور برای گفتگو درباره روند مستمر حمایت این شبکه قطری از سازمان‌های تروریستی دیدار کرده است.

پیام‌های العتیبة و مسئولان موسسه غیرحزبی و غیرانتفاعی دفاع از دموکراسی نیز بخشی از این پیام‌هاست. موسسه دفاع از دموکراسی که در سال 2001 تشکیل شد، تعدادی از پژوهشگران ارشد آمریکا را گردهم آورده است. برخی از این پژوهشگران ارشد با دولت‌های جمهوری‌خواه و دموکرات در آمریکا همکاری داشته‌اند.

بر اساس ایمیل‌های منسوبه العتیبة او برای شرکت در نشست این موسسه در واشنگتن درباره روابط قطر و اخوان المسلمین دعوت شده بود. در این ایمیل‌ها آمده که نشست دفاع از دموکراسی به این موضوع که «قطر کماکان تصمیم دارد به حامی و پناه سازمان‌های تروریستی مانند اخوان المسلمین، حماس و طالبان مبدل شود» پرداخته و واشنگتن «کماکان به قطر به عنوان یک همپیمان می‌نگرد، لیکن اگر قطر به سیاست‌های خود ادامه دهد، این نگاه تغییر خواهد کرد».

براساس ادعای منتشرکنندگان پیام‌های منسوب به سفیر امارات متحده عربی در واشنگتن، العتیبة گفته «نشست قطر-واشنگتن پذیرای شخصیت‌های بوده که در زمینه تامین مالی تروریسم فعالیت کرده‌اند و قطر نمی‌توان به نقش خود به عنوان یک عنصر منفی که تروریسم را تامین مالی و حمایت می‌کند، ادامه دهد».

در ایمیل‌های هک شده همچنین درباره نشست واشنگتن قطر آمده است: «در تلویزیون الجزیره که هزینه‌های آن از سوی حکومت قطر پرداخت می‌شود، به شکل مستمر شخصیت‌های اسلام‌گرا مانند یوسف القرضاوی حضور دارند».

در این ایمیل‌ها همچنین بر این موضوع که نشست واشنگتن سعودی، داده‌هایی را که به مقابله با روند تامین مالی تروریسم کمک می‌کنند به اشتراک گذاشته می‌گذارد. با اینحال ادعا شده که قطر چنین کاری نمی‌کند.