.
.
.

شبه‌نظاميان حشد شعبی عراق 10 کیلومتر وارد خاک سوریه شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

علیرغم تهدید مکرر شبه‌نظامیان حشد شعبی از سوی نیروهای سوریه دموکراتیک درباره ممنوعیت ورود به خاک سوریه، نیروهای حشد وارد دو روستای البواردی و قصیبه در حومه حسکه شده شدند.

با ورود نیروهای حشد شعبی به این دو روستای سوری، صدها خانوار سوری ساکن این روستاها، از ترس انتقام گریخته‌اند؛ حالا آنها از در میانه‌ای گیر افتاده‌اند که در یک سوی آن داعش ایستاده و در سوی دیگر آن ایران.عقب‌نشینی داعش از این دو روستا پایان روزهای دشوار نبود، بلکه آغاز روزهای دشوار دیگری است.

شبه‌نظامیان حشد شعبی فراتر از جغرافیای عراق و در عمق 10 کیلومتری خاک سوریه حضور یافته‌اند. آنها دو روز پیش از ورود به این دو روستای سوری، در روستای ام جریص در نوار مرزی دو کشور تجمع کردند. ورود نیروهای حشد شعبی به سوریه، بخشی از راهبرد ایران برای گشودن مسیر به سوریه از طریق عراق به شمار می‌آید.

همزمان با عقب‌نشینی بدون درگیری داعش، بلافاصله نیروهای حشد شعبی وارد منطقه شدند. دویست خانوار ساکن این روستاها از ترس اقدامات انتقام‌جویانه نیروهای حشد شعبی خانه و کاشانه خود را رها کرده و به مناطق دیگر گریختند.

اقداماتی که نیروهای حشد پس از ورود به منطقه انجام دادند، نشان داد که ترس و نگرانی‌های مردم این دو روستا اشتباه نبوده است. نیروهای حشد، خانه‌های مردم را به سنگر تبدیل کرده و در آنها مستقر شده‌اند. آنها همچنین موانع مختلفی را در نقاط مختلف دو روستا نصب کرده و بدین گونه مرز جدیدی برای مناطق تحت سیطره نیروهای سوریه دموکراتیک رسم کردند؛ مناطقی که به شهرک مرکدة در منتهی الیه جنوب استان حسکه محدود شده‌اند.

ناظران اعتقاد دارند، علیرغم واکنش‌ها و جنجال‌هایی که رهبران حزب اتحاد دموکراتیک کردستان در دو روز گذشته به پا کردند، ورود نیروهای حشد شعبی به این دو روستای سوری با هماهنگی این حزب صورت گرفته است.