فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • متیس: طرح ترور الجبیر در آمریکا از بالاترین مقام‌های ایران مهر تایید گرفته بود

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  ژنرال جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا روز یکشنبه 29 ماه مه 2017 در یک مصاحبه با شبکه تلویزیونی آمریکایی «سی بی اس نيوز» در باره تلاش نافرجام ایران برای ترور عادل الجبیر وزیر امور خارجه کنونی و سفیر سابق سعودی در واشنگتن و همچنین دخالت‌های تهران در منطقه خاورمیانه سخن گفت.

  وزیر دفاع آمریکا گفت:«ایران در اغلب بحران‌های موجود در منطقه به طور مستقیم دست دارد».

  متیس گفت:«رژیم ایدئولوژیکی- انقلابی ایران می‌خواهد ثبات و استقرار منطقه را به هم بریزد. این رژیم طرحی برای ترور عادل الجبیر سفیر سابق سعودی در چند متری کاخ سفید در واشینگتن داشت که موفق نشد».

  وزیر دفاع آمریکا افزود:« اسنادی و معلوماتی در دست دارم که ثابت می کند، طرح ترور عادل الجبیر سفیر سابق سعودی در واشینگتن از سوی ایران یک برنامه نامنظم یا از شخصی سرکش نبوده بلکه عملیاتی بوده که از عالی‌ترین مقام‌های ایران مهر تایید گرفته بود».

  وی با اشاره به ترور نافرجام الجبیر در سال 2011 گفت:«آنها (ایران) مراقب منافع مردم خود نیستند. آنها با انگیزه «انقلابی» به همه جا سر می‌زنند و شرارت می‌کنند که این اقدامات شامل تلاش برای قتل یک سفیر عربی در کمتر از دو مایلی کاخ سفید در فاصله همین چند سال قبل می‌شود».

  متیس تاکید کرد:« در تمام بحران‌های خاورمیانه از لبنان، سوریه و عراق گرفته تا یمن، همیشه رد پای ایران و سپاه پاسداران این کشور دیده می‌ شود. رژیم ایران عامل اصلی همه خشونت‌هایی است که در منطقه اتفاق می افتد اما مردم ایران از این سیاست به دور است».

  متیس افزود:«رژیم ایران هیچگونه اهمیتی برای ملت ایران قائل نیست زیرا که این رژیم یک رژیم ایدئولوژیکی است و تنها در اندیشه صدور انقلاب به همه نقاط جهان است».

  طرح توطئه ترور عادل الجبیر در واشینگتن

  توطئه ترور عادل الجبیر، سفیر سابق سعودی در خاک امریکا توسط سپاه قدس ایران در تاریخ 11 اکتبر 2011 میلادی توسط اریک هولدر وزیر دادگستری آمریکا اعلام گردید.

  وزارت دادگستری ایالات متحده آمریکا در 11 اکتبر 2011 میلادی یک شهروند ایرانی-آمریکایی به نام منصور ارباب‌سیَر را به عنوان متهم اصلی و یک شهروند دیگر ایرانی به نام علی غلام شکوری که افسر ارشد نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران معرفی شده است را به ارتباط‌گیری، طراحی و پرداخت پول به "کارتل لوس زتاس" وابسته یک شبکه مافیای قاچاق اسلحه و مواد مخدر در مکزیک جهت ترور عادل الجبیر، سفیر ریاض در آن زمان در واشنگتن متهم کرد.

  منصور ارباب‌سیار به انگلیسی( Manssor Arbabsiar) یک ایرانی-آمریکایی 56 ساله ساکن کورپوس کریستی شهری در ایالت تگزاس ایالات متحده آمریکا بود که در تگزاس عمدتاً به کار فروش اتومبیل‌های دست دوم اشتغال داشت وی به اتهام همکاری با سپاه پاسداران جمهوری اسلامی برای ترور سفیر وقت سعودی در قالب یک بمبگذاری تروریستی در رستورانی در پایتخت آمریکا در تاریخ 29 سپتامبر 2011 در آمریکا دستگیر شد و پس از اعتراف به 25 سال زندان محکوم شد و متهم ایرانی دوم که غلام شکوری نام دارد یکی از اعضای سپاه قدس است که در ایران است و حکم بازداشت وی از سوی وزارت دادگستری آمریکا صادر شده است.

  در سند وزارت دادگستری آمریکا آمده‌است:«فرد طرف مذاکره با منصور ارباب سیر که در کارتل لوس زتاس عضو بوده در اصل یک مخبر اداره مبارزه با مواد مخدر آمریکاست که آقای ارباب سیر به وی نزدیک شده و در دو وعده و در مجموع مبلغ یکصد هزار دلار به عنوان پیش پرداخت عملیات ترور سفیر سعودی به مخبر آمریکایی پرداخت کرده‌است. در سند آمریکا آمده‌است که مخبر اداره مبارزه با مواد مخدر آمریکا در گذشته مرتکب جرائمی شده و در ازای همکاری با سرویس‌های دولتی آمریکا علیه مواد مخدر، اتهاماتش نادیده گرفته شده‌است. او همچنین به تلاش برای بمبگذاری در سفارت‌های اسرائیل و سعودی و نیز همکاری با یک کارتل مواد مخدر مکزیکی برای رسیدن به این اهداف متهم شده‌است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران