.
.
.

دیدار وزیر امور خارجه قطر و قاسم سلیمانی همزمان با حضور شیخ تمیم در نشست ریاض

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روزنامه عکاظ خبر داد که محمد بن عبدالرحمن آل‌ثانی وزیر امور خارجه قطر، همزمان به حضور شیخ تمیم‌بن حمد آل‌ثانی، امیر این کشور در نشست ریاض، به طور پنهانی با قاسم سلیمانی دیدار کرده است.

روزنامه عکاظ که در پادشاهی سعودی منتشر می‌شود، جمعه 26 می 2017 خبر داد که قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران و محمد بن عبدالرحمن آل‌ثانی وزیر امور خارجه قطر روز دوشنبه 22 می 2017 در بغداد دیدار کرده‌اند.

این دیدار پنهانی با هماهنگی دولت عراق انجام شده است و به نظر می‌رسد این دیدار در سخنانی که شیخ تمیم مطرح کرده، بی‌تاثیر نباشد.

دولت عراق اگر چه جزئیاتی درباره این دیدار منتشر نکرده است، لیکن علیرغم مخالفت قطری‌ها، خبر و تصاویر دیدار وزیر امور خارجه قطر با حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق را منتشر کرد.

به گفته روزنامه عکاظ این اقدام عراق برای دوری جستن از تبعات لو رفتن دیدار سلیمانی و آل‌ثانی بر روابط عراق و کشورهای عربی است.

عکاظ در این‌باره نوشته است: «حکومت عراق به دلایل تاکتیکی مرتبط با روابط بغداد و کشورهای عربی و خلیجی، از ترس لو رفتن خبر دیدار سلیمانی و مسئول قطری، خبر دیدار محمد آل‌ثانی به بغداد را منتشر کرد تا خود را از دایره سرزنش‌ها و اتهامات دور سازد و جوابی از پیش آماده تحت عنوان "نمی‌دانیم چه شد و این موضوع به ما ارتباطی ندارد" داشته باشد. »

به نوشته عکاظ: «همزمانی مشارکت قطر در نشست آمریکایی اسلامی عربی و سفر وزیر امور خارجه این کشور به عراق و هدف از مخفی نگاه داشتن این سفر با نامدارترین تروریست ایرانی و سخنان امیر قطر و سخنانی که وزیر امور خارجه قطر پس از او بر زبان راند، ثابت می‌کند، همه چیز با دقت برنامه‌ریزی شده است. اعلان همبستگی ایران و حزب‌الله نمی‌تواند در نتیجه هک شدن پایگاه اینترنتی خبرگزاری رسمی قطر رخ داده باشد. علیرغم تلاش دوحه برای ترسیم چهره یک قربانی برای این کشور، تسلسل حوادث مواضع دوحه را به اثبات می‌رساند.»

قطر به خوبی می‌داند در دنیای سیاست و حتی در دنیای نهادهای امنیتی هیچ چیزی قابل مخفی کردن نیست و تلاش‌های این کشور برای دلجویی از کشورهای عربی و خلیجی این بار راه به جایی نخواهد برد. موضوع الان بزرگتر از قطر است و به ویژه آنکه قطر به خوبی می‌داند نبرد سیاسی و دپیلماتیک شدیدی میان جهان اسلان و جهان عرب از یک سو و ایران از سوی دیگر در جریان است و موضوع اصلی این نبرد، اهداف و برنامه‌های آشکار و پنهان رژیم ایران در دخالت و خرابکاری‌های مکرر در موضوعات منطقه‌ای است.