.
.
.

خبرهای ضدونقیض در باره فراخواندن سفرای قطر از ۵ کشور عربی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خبرهای ضدونقیضی از فراخواندن سفیران قطر از کشورهای پادشاهی سعودی، مصر، بحرین، کویت و امارات از سوی دولت دوحه شنیده می‌شود.

این اخبار پس از آن منتشر شد که شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر، سه‌شنبه 23 مه تاکید کرد روابط این کشور با ایالات متحده آمریکا قوی و مستحکم است، اگرچه که تنش‌هایی با دولت کنونی آمریکا وجود دارد و این حالت پایدار نخواهد بود زیرا مقامات قضایی آمریکا مشغول تحقیق درباره اقدام‌های غیر قانونی رییس جمهوری این کشور هستند.

خبرگزاری رسمی قطر روز چهارشنبه 24 ماه مه اعلام کرد این کشور سفیران خود را از 5 کشور عربی سعودی، مصر، کویت، بحرین و امارات را فراخوانده است. این خبر پس از آن اعلام شد که قطر مدعی شد سایت خبرگزاری رسمی‌اش که صبحت‌های شیخ تمیم را منتشر کرده، هک شده است.

در همین حال محمد بن عبدالرحمن آل ثانی وزیر امور خارجه قطر گفت «او چیزی در باره فراخواندن یا اخراج سفیران نگفته و اظهارات او تحریف شده است».

«هیچکس حق ندارد ما را متهم به تروریسم کند»

خبرگزاری رسمی قطر به نقل از امیر این کشور نوشته که در مراسم فارغ‌التحصیلی نیروهای نظامی در پادگانی در شمال کشور گفته است: «هیچکس حق ندارد ما را متهم به تروریسم کند. گروه اخوان المسلمین، حماس و حزب الله تروریست نیستند».

شیخ تمیم همچنین تاکید کرد «قطر به طور همزمان موفق به داشتن روابط قوی با آمریکا و ایران شده است، زیرا ایران یک قدرت منطقه‌ای و اسلامی است که نمی‌شود آن را نادیده گرفت. از این رو عاقلانه نیست که تنش با این کشور بالا بگیرد، به ویژه اینکه همکاری با ایران می‌تواند به ثبات منطقه کمک کند».

او همچنین از مصر، امارات و بحرین خواست تا به موضع ضد قطری و اتهامات خود علیه این کشور پایان دهند زیرا کمکی به روابط و منافع دوجانبه نمی‌کند. او تاکید کرد که قطر در امور داخلی هیچ کشوری دخالت نمی‌کند.

پایگاه‌ العدید

او همچنین اشاره کرد «پایگاه‌ العديد ایمنی قطر را در مقابل چشم‌داشت کشورهای مجاور حفظ می‌کند، و این فقط فرصتی منحصر به فرد برای آمریکا است که در منطقه نفوذ نظامی داشته باشد و این در ورای اختیارات یک دولت برای تغییر است».

او گفت که قطر به تلاش‌های خود برای برقراری صلح بین حماس و اسراییل ادامه می‌دهد وبا هردو طرف ارتباط خود را حفظ می‌کند و این بخشی از سیاست قابل انعطاف قطر است.