.
.
.

ترامپ در بیت‌لحم: صلح در راه است و تحقق آن به اراده ما نیاز دارد

محمود عباس: ما با اشغالگری مشکل داریم نه با دین یهود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دونالد ترامپ، رئيس جمهوری آمریکا روز سه شنبه 23 ماه مه 2017 در شهر فلسطینی بیت لحم گفت، همه تلاش‌های خود را برای برقراری صلح میان اسرائیل و فلسطین را بکار خواهد گرفت.

رئیس جمهوری آمریکا در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، گفت:«ما از بیت لحم همه را برای ساختن آینده‌ای امن دعوت می‌کنیم. صلح در راه است وبرای تحقق آن به عزم و اراده میاز داریم».

ترامپ گفت:«من به تلاش برای رسیدن به یک توافق صلح میان اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها پایبندم و قصد دارم از تمام توانایی‌هایم برای دستیابی به صلح استفاده کنم».

وی افزود:«برای کمک به اقتصاد فلسطین‌ها اقدام و با محمود عباس همکاری و هماهنگی خواهم کرد».

رئیس جمهوری آمریکا، با اشاره به سه اجلاس ریاض که به ریاست ملک سلمان و او برگزار شد، گفت:«اجلاس ریاض تاریخی است و ملک سلمان بسیار حکیمانه عمل می‌کند».

ترامپ گفت:«نتایج اجلاس‌های سه گانه ریاض بسیار مهم و نتیجه بخش بود».

رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرد، آمریکا تصمیم گرفته که برای ساختن آینده‌ای کاملا امن برای فلسطینی‌ها، اسرائیلی‌ها و مردم خاورمیانه کمک کند».

محمود عباس: مشکل ما با اشغالگری است نه با یهودیت

از سوی دیگر محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، روز سه شنبه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا گفت:«مایلیم به یک توافق صلح تاریخی با اسرائیل برسیم».

عباس همچنین بر ضرورت ادامه روند مبارزه علیه تروریسم در منطقه خاورمیانه و جهان تاکید کرد.

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین خطاب به ترامپ، گفت:« روز گذشته طی دیدار تاریخی‌تان از قدس شرقی ملاحظه کردید که جنگی میان ادیان وجود ندارد بلکه ما خواهان باز شدن درهای کفتمان میان ادیان هستیم. مشکل ما از اشغالگری، شهرک‌سازی وعدم اعتراف اسرائیل به دولت ما است».

عباس تاکید کرد:«مشکل ما با اشغالگری است با دین یهود مشکلی نداریم».

محمود عباس در پایان گفت:«امیدوارم در تاریخ ثبت شود که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا کسی است که صلح میان فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها را برقرار کرد».

عباس بار دیگر تاسیس دو دولت فلسطین و اسرائیل براساس مرزهای سال 1967 و قطعنامه‌های سازمان ملل متحد تاکید کرد و گفت که

این تنها راهی است که صلح را تضمین و راه عملی کردن ابتکار و طرح صلح کشورهای عربی با اسرائیل را مهیا خواهد بود.

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین گفت:«دستیابی فلسطین به آزادی و استقلال کلیدی برای صلح جهان خواهد شد».

محمود عباس نسبت به اهمیت اجلاس سران کشورهای عربی اسلامی وآمریکا در ریاض آن را بسیار مهم دانست.

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین همچنین به موضوع اعتصاب غذای زندانیان فلسطینی در اسرائیل اشاره کرد و از اسرائیل خواست که به خواسته‌های آنها پاسخ مثبت دهد.