فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • پایان نشست خلیجی آمریکایی در ریاض

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  نشست خلیجی آمریکایی روز یکشنبه 21 ماه مه 2017 با حضور دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا، ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاهی عربی سعودی و رهبران شورای همکاری خلیج به کار خود پایان داد. این نشست با هدف بررسی تهدیدهایی که ثبات و امنیت منطقه را تهدید می‌کند و همچنین برای توسعه روابط تجاری ایالات متحده آمریکا و کشورهای شورای همکاری، در ریاض برگزار شد.

  به گزارش خبرنگار العربیة، پیش از این نشست یک سند همکاری با موضوع نظارت واشنگتن بر منابع مالی تروریسم، امضاء شد. این توافقنامه میان وزارت خزانه‌داری آمریکا و کشورهای شورای همکاری، با هدف خشکاندن منابع مالی تروریسم منعقد شد.

  پیش از این نشست دونالد ترامپ، در مرکز همایش‌های ملک عبدالعزیز مورد استقبال ملک سلمان بن عبدالعزیز قرار گرفت.

  رهبران شورای همکاری نیز که در این مکان گردهم آمده بودند، موضوع تهدیداتی که امنیت و ثبات منطقه را تهدید می‌کند، را با رئیس‌جمهوری آمریکا به بحث و گفتگو گذاشتند. روابط تجاری این کشورها و آمریکا نیز از موضوعات دیگری بود که مورد بررسی قرار گرفت.

  نشست خلیجی آمریکایی، سومین نشستی است که دونالد ترامپ در آن حضور می‌یابد. او در این نشست درباره موضوعات مورد اهمیت برای آمریکا و برای کشورهای خلیج با رهبران این کشورها مذاکره و گفتگو کرد.

  یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که در این نشست مطرح شد، تکمیل ساخت سامانه دفاعی خلیجی بود. این موضوع در سایه تهدیدات موجود علیه ثبات و امنیت منطقه خلیج بسیار با اهمیت و دقت مورد بررسی قرار گرفت. روابط اقتصادی واشنگتن و کشورهای خلیج و همچنین اقدامات لازم برای گشترس همکاری دو و یا چندجانبه نیز موضوع مهم دیگری بود که در این نشست به آن پرداخته شد.

  نشست خیلجی آمریکایی ریاض 2017، سومین نشست از نوع خود است. پیش از این و در سال‌های 2015 و 2016 نشست‌های مشابهی با حضور باراک اوباما، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا در کمپ‌دیوید برگزار شده بود.

  نشست پیشین خلیجی آمریکایی با موضوع کنش‌ها و اقدامات ایران برای بی‌ثبات کردن منطقه و دخالت‌های این کشور در امور دیگر کشورها برگزار شده بود. این موضوعی است که به نظر می‌رسد با حضور دونالد ترامپ در ریاض، با دقت و اهمیت بیشتری مورد بررسی قرار گیرد.

  دو نشست خلیجی آمریکایی پیشین به موضوع همکاری دو جانبه در زمینه نیروهای ویژه و همچنین مانورهای مشترک و بالا بردن توان نظامی نیروهای مسلح کشورهای خلیج پرداخته بودند. علاوه بر آن، همکاری در موضوع دفاع موشکی با مشارکت آمریکا برای بالا بردن توان کشورهای خلیج برای مقابله با تهدیدها، از موضوعات مهم نشست‌های پیشین بود.

  تبلیغات