فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • دخالت‌های ایران بر روی میز مذاکرات رهبران خلیج و ترامپ در ریاض

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  رهبران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج یکشنبه 21 مه با دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا در ریاض دیدار می‌کنند تا در باره خطرهایی که امنیت و ثبات منطقه را تهدید می‌کند به گفتگو بپردازند و روابط تجاری بین آمریکا و کشورهای عضو شورا را تقویت کنند.

  اجلاس خلیجی-آمریکایی سومین نشست این شورا با حضور رییس جمهوری آمریکاست که در ریاض برگزار می‌شود و مسايل و موضوع‌های مهمی مورد بحث و گفتگو قرار می‌گیرد.

  در صدر مسایل مورد بحث خطراتی که امنیت و ثبات منطقه را تهدید می‌کند، تکمیل و ساخت سیستم دفاع خلیج، تحکیم روابط اقتصادی بین واشنگتن و کشورهای شورای همکاری و گفتگو پیرامون راه‌هایی برای همکاری‌های مشترک در پاره‌ای از زمینه‌هاست.

  این اجلاس پس از دو اجلاس پیشین برگزار می‌شود که در سال‌های 2015 و 2016 در کمپ دیوید و ریاض و با حضور باراک اوباما، رییس جمهوری پیشین آمریکا برگزار شد.

  در دیدارهای پیشین رهبران خلیج و آمریکا موضوع عملیات ایران در برهم زدن ثبات منطقه و دخالت‌‌های این کشور در امور داخلی دیگر کشورهای منطقه مطرح شد و این بار هم انتظار می‌رود که این موضوع در دستور کار اجلاس رهبران شورای همکاری خلیج با ترامپ در ریاض قرار داشته باشد.

  در دو اجلاس پیشین موضوع همکاری در زمینه نیروهای ویژه و رزمایش‌های مشترک و ارتقا آمادگی جنگی و کارآیی نیروهای مسلح کشورهای خلیج مورد بحث قرار گرفت.

  همچنین همکاری در زمینه سیستم دفاع موشکی و مشارکت آمریکا در ساخت توان نظامی کشورهای خلیج برای مقابله با این تهدیدات از دیگر موضوع‌های مورد بحث بود.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران