.
.
.

هشت دهه روابط اقتصادی نزدیک میان سعودی و آمریکا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روابط اقتصادی مستحکمی طی 8 دهه گذشته میان پادشاهی عربی سعودی و ایالات متحده آمریکا بر قرار بود. چارچوب این روابط را چند توافقنامه همکاری میان دولت‌های دو کشور شکل دادند که مسیر توسعه همکاری اقتصادی، تکنولوژی و صنعتی میان دو کشور را باز کرده است.

بازرگانی، یکی از مهمترین راه‌های روابط میان سعودی و آمریکا است.

ارزش کالاهایی که سعودی در سال 2016 از آمریکا وارد کرد، به 18 میلیارد دلار می‌رسد. بنا بر اعلام بانک جهانی، در سال 2015، سعودی، 13.5 درصد از کالاهای وارداتی خود را از آمریکا دریافت کرده بود و در این داد و ستد، ایالات متحده در رتبه دوم قرار داشت.

در مقابل، ایالات متحده در سال 2018، کالاهایی به ارزش 18 میلیارد دلار از سعودی وارد کرد. صادرات به آمریکا حدود 10درصد از صادرات سعودی در سال 2015 را تشکیل داد و بدین ترتیب پس از چین و ژاپن قرار گرفت که به ترتیب 13.2درصد و 10.9درصد از صادرات سعودی را تشکیل می‌دادند.

در زمینه سرمایه‌گذاری‌ها، از سال 1932 دو طرف روابط نزدیکی داشتند که با دادن امتیاز حفاری نفت، آغاز شد.

ایالات متحده حجم سرمایه‎گذاری‌های خود را در سعودی به گونه‌ای افزایش داد که در سال‌های 2003 و 2015 در صدر کشورهای خارجی سرمایه‌گذار در سعودی قرار گرفت. سرمایه‌گذاری آمریکا در این دوره، حدود 13.7درصد از سرمایه‌گذادری‌های مستقیم در سعودی را تشکیل داد و حجم آن به 40 میلیارد دلار می‌رسد.

سعودی برای تامین فرصت‌های سرمایه‌گذاری برای شرکت‌های آمریکا تلاش می‌کند تا بتوان بخش‌های افتصادی دارای ارزش مضاعف را تقویت کرد و درهای سرمایه‌گذاری مستقیم را گشود.