.
.
.

سعودی تکنولوژی‌های نصف تسلیحاتی که می‎خرد را بومی‌سازی خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد الجدعان، وزیر مالی پادشاهی سعودی اعلام کرد با تاسیس شرکت "ریثون عربی"، پادشاهی سعودی تا سال 2030 توانایی بومی‌سازی تکنولوژی نصف تسلیحاتی که می‎خرد را به دست خواهد آورد.

محمد الجدعان در نشست خبری مشترک به همراه تعدادی دیگر از وزرای دولت سعودی، درباره توافقنامه‌های همکاری امضاء شده با ایالات متحده آمریکا گفت: «این سندهای به جای آنکه تنها بر روی خرید تسلیحات متمرکز شود، تمرکز خود را بر روی ایجاد فرصت‌های شغلی جدید و بومی‌سازی تکنولوژی‎ها قرار داده است.»

محمد التویجری، معاون وزیر اقتصاد و برنامه‌ریزی نیز گفت که حکومت برای کاهش بیکاری و رساندن آن به 7 درصد در سال 2020 از طریق افزایش سهم محلی از صنایع سعودی هدف‌گذاری کرده است.

التویجری سندهای همکاری امضاء شده در زمینه صنایع نظامی، معدن و صنعت را نشانه خواست حکومه برای افزایش سهم سعودی در صنایع و ایجاد فرصت‌های شغلی دانست.

شرکت ریثون که در بازار بور نیویورک با نام RTN ثبت شده است، امروز 20 می 2017 با سازمان صنایع نظامی سعودی قراردادی امضاء کرد که بر اساس آن دو طرف همکاری‌ها دو جانبه در زمینه‌های دفاعی و تکنولوژیک را تقویت می‌کنند. این توافق در حضور ملک سلمان بن عبدالعزیز و دونالد ترامپ امضاء شد.

توافق شرکت ریثون با سازمان صنایع نظامی سعودی می‌تواند، نقش مهمی در تقویت این شرکت آمریکایی در مسیر پیشرفت و توسعه در زمینه‌های سامانه‌های دفاع هوایی، تسلیحات هوشمند، سامانه‌های C4I، دفاع سایبری و سامانه‌های دفاعی ایفا کند. توافق دو شرکت همچنین تاثیر مستقیمی در تقویت بنیه دفاعی پادشاهی عربی سعودی و ایجاد فرصت استفاده از توان، تجربه و تخصص طرف آمریکایی در اختیار سعودی برای افزایش توان و توسعه توانایی‌های اقلیمی قرار می‌دهد. از سوی دیگر این توافق در بلند مدت، زمینه‌های توسعه اقتصادی پادشاهی سعودی را به همراه خواهد داشت.

در همین چهارچوب، شرکت ریثون از تاسیس بخش "ریثون عربی" خبر داد که 100 درصد سهام آن متعلق به پادشاهی سعودی است. این بخش جدید وظیفه برنامه‌ریزی و اجرای اقداماتی را بر عهده دارد که توانایی دفاعی و امنیتی پادشاهی سعودی را تقویت می‌کند و مقر آن در ریاض خواهد بود.

پیش‌بینی می‌شود، ریثون عربی با در دست گرفتن مسئولیت مدیریت اجرای برنامه‌های اقلیمی، به توسعه اقتصاد سعودی و آمریکایی کمک کرده و فرصت‌های شغلی جدید را ایجاد کند.