.
.
.

ترامپ در ریاض به سران عرب چه خواهد گفت؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا جهان اسلام را به وحدت و یکپارچگی در مقابل دشمنان تمدن، دعوت کرده و التزام آمریکا به تعهداتش در قبال شرکایش در جهان اسلام را نشان خواهد داد.

دونالد ترامپ، روز یک‌شنبه 21 می 2017 در حضور سران کشورهای عربی و اسلامی در ریاض، پایتخت پادشاهی عربی سعودی سخنرانی خواهد کرد. متن این سخنرانی که اطلاعات اندکی درباره آن منتشر شده را یک جوان 31 ساله نوشته است؛ استفان میلر، مشاور سیاسی رئیس‌جمهور آمریکا.

در این سخنرانی ترامپ به چالش‌های مشترک پیش‌روی آمریکا، جهان عرب و جهان اسلام خواهد پرداخت. مبارزه با تروریسم در راس این چالش‌ها خواهد بود.

به گزارش سی‌ان‌ان، استفان میلر، مشاور 31 ساله دونالد ترامپ در امور سیاسی، وظیفه نوشتن متن سخنرانی رئیس‌جمهوری آمریکا در نشست آمریکایی-اسلامی-عربی ریاض را بر عهده دارد. میلر همچنین باید سخنرانی ترامپ در نشست آینده سران سازمان ناتو را نیز تهیه کند.

یک مسئول کاخ سفید که نخواسته نامش فاش شود، به سی‌ان‌ان گفته که سخنرانی ترامپ در حضور بیش از 50 رهبر و مقام عالی‌رتبه عربی اسلامی، مهم‌ترین بخش سفر خارجی 8 روزه او و دیدار با سران 55 کشور جهان است.

استفان میلر در دانشگاه دیوک درس خوانده ودر آن زمان نیز مقالات متعددی از او منتشر شده است. او همچنین در زمینه اطلاع‌رسانی درباره تروریسم نیز فعالیت کرده است.

یکی از مشهورترین نوشته‌های استفان میلر درباره تروریسم و افراط‌گرایی، جمله معروف "آنها همه مردان، زنان و کودکان را در این کشور (آمریکا) به مرگ محکوم کردند" است. او پیش از همکاری با ترامپ به عنوان معاون و نویسنده سخنرانی‌های سناتور جف سیشنز از ایالت آلاباما فعالیت می‌کرد. جف سیشنز نیز از سوی ترامپ به عنوان داستان کل انتخاب شد.

هربرت رایموند مک‌مستر، مشاور امنیت ملی کاخ سفید درباره سخنرانی روز یک‌شنبه ترامپ در نشست ریاض گفت: «او رهبران جهان اسلام را به مبارزه با اندیشه‌های افراط‌گرایی تشویق خواهد کرد.»

به گفته مک‌مستر، دونالد ترامپ امیدوار است که نگاه صلح‌آمیز به اسلام در همه جهان فراگیر شود.

او افزود: « هدف از سخنرانی ترامپ، وحدت جهان اسلام درباره دشمنان تمدن و همچنین نشان دادن التزام آمریکا به تعهداتش در قبال شرکایش در جهان اسلام است.»

وزیر امور خارجه ایالات متحده، پیش از این با تاکید بر اتفاق نظر کشورهای منطقه درباره نقش ایران در بی‌ثباتی و ناامنی خاورمیانه، هدف از سفر دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا به پادشاهی سعودی را مقابله با تروریسم ایران اعلام کرده بود.

رکس تیلرسون در مصاحبه با شبکه "ان‌بی‌سی" گفت: « یکی از اهداف اصلی سفر دونالد ترامپ به پادشاهی عربی سعودی، ایجاد ائتلافی برای مقابله با سیاست‌های ایران است.»

تیلرسون افزود: گمان می‌کنم همه کشورهای منطقه درباره نقش و اقدامات ایران در بی‌ثبات‌سازی منطقه اتفاق نظر دارند.»