.
.
.

امضای توافقنامه‌های همکاری بین آمریکا و سعودی به ارزش 280 میلیارد دلار

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا و ملک سلمان بن عبدالعزیز در دیدار روز شنبه 20 می 2017 خود در کاخ یمامه ریاض، درباره چشم‌انداز همکاری‌های مشترک بین دو کشور گفتگو کرده و توافقنامه‌های به ارزش 280 میلیارد دلار امضاء کردند.

رهبران سعودی و آمریکا در دیدار خود علاوه بر گفتگو و مذاکره در زمینه چشم‌انداز همکاری‌های مشترک، بر روند امضای ده‌ها توافقنامه دیگر میان شرکت‌های آمریکایی و سعودی نظارت کردند. حجم توافقنامه‌های همکاری‌های دو طرف به بین از 280 میلیارد دلار رسید و پیش‌بینی می‌شود این توافقات صدها هزار فرصت شغلی جدید در دو کشور ایجاد کند.

صنایع نظامی، تجاری، انرژی و پتروشیمی از مهم‌ترین زمینه‌هاییی است که دو طرف درباره آن به توافق رسیده و توافقنامه‌های همکاری امضاء کردند.

شرکت نفتی آرامکو، غول نفتی سعودی نیز تعداد قابل توجهی توافقنامه همکاری با طرف‌های آمریکایی امضاء کرد. مهم‌ترین این توافق‌ها، سرمایه‎گذاری در زمینه پتروشیمی و توافقنامه تاسیس کارخانه ایتیلین در آمریکا استت.

در زمینه سلامت نیز دو طرف توافق کردند که در زمینه توسعه اپلیکیشن‌های حوزه سلامت از جمله "سیستم بریدکس" همکاری کنند.

همکاری بین وزارت بهداشت و شرکت جنرال الکتریک و همچنین توافق‌های دوجانبه در زمینه انرژی و امضای 3 سند همکاری در زمینه معدن نیز بخش دیگری از توافقات سعودی آمریکایی امروز است.

درباره صنعت هوانوردی نیز دو طرف در زمینه فروش هواپیما و به روزرسانی پیوسته ناوگان هوایی سعودی توافق کردند.

نشست سعودی-آمریکایی یکی از سه نشستی است که در زمان حضور دونالد ترامپ در ریاض برگزار می‌شوند. نشست سران خلیج و آمریکا و همچنین نشست سران کشورهای‌های عربی، اسلامی و آمریکا دو نشست دیگر سفر ترامپ به سعودی هستند. پیش‌بینی می‌شود در دو نشست دیگر نیز تعدادی سند همکاری دو طرفه و یا چند طرفه امضاء شود.

یک مسئول آمریکایی خبر داد که کاخ سفید قصد دارد، توافقنامه‌هایی به ارزش 1100 میلیارد دلار با پادشاهی عربی سعودی امضاء کند. این مسئول عالی‌رتبه آمریکایی ماهیت این قراردادها را تقویت و حمایت از امنیت و ثبات منطقه خلیج عربی از تهدیدات ایران و تروریسم اعلام کرد.

پیش از سفر ترامپ به ریاض، ملک سلمان بن عبدالعزیز، خادم حرمین شریفین خطاب به دونالد ترامپ در توئیتر نوشت: «سفر شما به ریاض، همکاری‌های استراتژیک و ثبات منطقه و جهان را تقویت خواهد کرد.»

امروز، شنبه 20 می 2017، دونالد ترامپ و همسرش ملانیا در فرودگاه بین‌المللی ملک خالد بن عبدالعزیز در ریاض، مورد استقبال رسمی ملک سلمان بن عبدالعزیز قرار گرفتند. این اولین سفر خارجی دونالد ترامپ، پس از انتخاب به عنوان چهل و پنجمین رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکاست.