.
.
.

عادل الجبیر: انتخاب سعودی به عنوان اولین مقصد ترامپ نشانه اهمیت این کشور برای اوست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عادل الجبیر، وزیر امورخارجه پادشاهی عربی سعودی، سفر دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا به ریاض را یک سفر تاریخی خواند و انتخاب پادشاهی سعودی به عنوان مقصد اولین سفر خارجی ترامپ را نشانه جایگاه و اهمیت این کشور برای دولت آمریکا و شخص دونالد ترامپ دانست.

عادل الجبیر درباره سفر دونالد ترامپ به ریاض گفت: «سفر تاریخی دونالد ترامپ به پادشاهی سعودی، همکاری‌ها و روابط دو کشور را تقویت کرده و انتخاب ریاض به عنوان مقصد اولین سفر خارجی رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا نشانگر اهمیت این کشور است.»

الجبیر افزود: «ما به همکاری با آمریکا برای رویارویی با ایران و مقابله با سیاست‌های خصمانه تهران ادامه می‌دهیم. دو طرف بر ضرورت مقابله با تروریسم ایران و دخالت‌های این کشور در منطقه اتفاق نظر دارند. ایران پس از توافق هسته‌ای رفتار خصمانه‌ای در پیش گرفته و دولت آمریکا نیز به این امر واقف است.»

وزیر امور خارجه پادشاهی عربی سعودی تاکید کرد که کشورش تا زمانی که ایران سیاست‌های فرقه‌گرایانه‌اش در منطقه را پیگیری کند، با این کشور هرگز رابطه نخواهد داشت. او توضیح داد: «ما به رفتارهای ایران نگاه می‌کنیم نه به آنچه می‌گویند.

الجبیر همچنین درباره دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران گفت: «این یک موضوع داخلی ایران است.»

عادل الجبیر در ادامه گفت: «دونالد ترامپ بر ضرورت احترام ایران به توافق‌ هسته‌ای و پای‌بندی تهران به این توافق تاکید کرد.»

الجبیر در یک نشست خبری در ریاض از برپایی نشست عربی-اسلامی-آمریکایی با هدف همکاری غربی-عربی برای مقابله با تروریسم خبر داد و گفت: «همکاری‌های پادشاهی سعودی و آمریکا از سال 1954 آغاز شده است و علیرغم اختلافات به وجود آمده در دوران اوباما، این روابط تاریخی کماگان در حال توسعه است.»

او انتخاب ریاض به عنوان اولین مقصد خارجی دونالد ترامپ از زمان انتخاب به عنوان چهل و پنجمین رئیس‌جمهور آمریکا را نشانه جایگاه پادشاهی سعودی و اهمیت آن برای رئیس‌جمهوری آمریکا دانست و از حضور 37 رهبر و مقام عربی اسلامی در دیدار با ترامپ خبر داد. به گفته الجبیر، در پایان این نشست نهاد مبارزه با تروریسم افتتاح خواهد شد.

وزیر امور خارجه پادشاهی سعودی، به سفر شاهزاده محمد بن سلمان، ولی ولیعهد و وزیر دفاع این کشور به واشنگتن اشاره کرد و این سفر را "سفری سازنده" توصیف کرد.

الجبیر از التزام کشورش به یافتن راه‌حلی برای مشکل اسرائیل و فلسطین، بر اساس پیشنهاد برپایی دو کشور خبر داد.

عادل الجبیر همچنین از تشکیل مرکز گفتگوهای ادیان و تمدن‌ها خبر داد و هدف از تشکیل این مرکز را "رساندن این پیام به غرب، که جهان اسلام دشمن کسی نیست" اعلام کرد