فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • آمریکا: نظام اسد به زندانیان تجاوز‌ می‌کند و جنازه‌های اعدام شدگان را می‌سوزاند

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  ايالات متحده آمریکا دوشنبه 15 مه، نظام سوریه به ریاست بشار اسد را به شکنجه زندانیان از راه تجاوز جنسی و جریان برق و ایجاد کوره جنازه سوزی در یکی از زندان‌های نظامی برای از میان بردن جنازه‌های هزاران زندانی اعدام شده یا کشته شده زیر شکنجه، متهم کرد.

  به گزارش خبرگزاری فرانسه، استوارت جونز معاون وزیر امور خارجه آمریکا در امور خاورمیانه، عکس‌هایی را که توسط ماهواره‌های فضایی گرفته شده، عرضه کرد. این عکس‌ها چیزی شبیه برق را نشان می‌دهد که بر بالای زندان نضامی صیدنایا در حال ذوب شده است؛ مساله‌ای که نشان از حرارت بسیار زیاد ساطع شده از داخل زندان دارد.

  جونز گفت: «از سال 2013 نظام سوریه یکی از ساختمان‌های زندان صیدنایا را به گونه‌ای بازسازی کرد که به گمان ما در آن یک کوره درست کرده است».

  این زندان نظامی در شمال دمشق پایتخت سوریه واقع است.

  جونز افزود: «اقدام‌های ددمنشانه نظام سوریه به خوبی مستند سازی شده است. معتقدیم کوره‌ای برای پنهان کردن حجم کشتارهای گروهی در زندان ساخته است».

  معاون وزیر امور خارجه آمریکا گفت واشینگتن اطلاعاتی از آژانس‌های بشر دوستانه معتبر و از دستگاه‌های اطلاعاتی در ایالات متحده در این باره دریافت کرده است. او یادآور شده که معتقد است هر روز در صیدنایا حدود 50 تن اعدام می‌شوند.

  این گزارش ارزیابی رسمی از شمار کشته‌ها اراده نداده اما از سازمان عفو بین‌الملل نقل کرده که 5 تا 11 هزار تن از سال‌های 2011 تا 2015 در زندان صیدنایا اعدام شده‌اند.

  این گزارش نظام بشار اسد را به دستگیری حدود 65 هزار تا 117 هزار تن متهم کرد.

  تصاویر ماهواره‌ای که جنوز ارائه داد، به ژانویه سال 2015 باز می‌گردد. هنوز مشخص نیست که چرا ایالات متحده بیش از دو سال برای ارائه این اسناد صبر کرد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران