فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • مردد بودن رژیم اسد نسبت به مشارکت در گفتگوهای ژنو

  واشینگتن خواستار عدم اعطای هر گونه نقش سیاسی به اسد در آینده سوریه است

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  با نزدیک شدن زمان از سرگیری دور جدید گفتگوهای ژنو که قرار است 16 ماه مه جاری آغاز شود، مخالفان سوری از انتخاب هیاتی برای شرکت در مذاکرات ژنو خبر دادند. این در حالی است که مقامات دمشق هنوز نسبت به مشارکت در مذاکرات ژنو متردد هستند.

  به گزارش برخی روزنامه‌ها از جمله روزنامه «الحیات» سازمان ملل متحده نماینده ویژه ای را برای قانع کردن رژیم اسد برای شرکت در مذاکرات ژنو به دمشق پایتخت سوریه فرستاده است.

  تاخیر رژیم اسد در اعلام مشارکت در مذاکرات ژنو پس از آن صورت می‌گیرد که بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در گفتگویی اظهار داشت: «مذاکرات ژنو که با نظارت سازمان ملل متحد انجام می گیرد «بی فایده» است .

  اسد نه تنها مذاکرات ژنو را «بی فایده» توصیف کرد بلکه نمایندگان او هنگام شرکت در مذاکرات آستانه که با نظارت روسیه صورت گرفت، پیش شرط‌هایی را برای شرکت در گفتگوهای ژنو گذاشته بودند».

  از سوی دیگر و در مقابل عدم جدیت و کارشکنی رژیم اسد در پیشبرد مذاکرات صلح ژنو، ایالات متحده آمریکا با جدیت کامل اوضاع سوریه را دنبال می کند.

  به گزارش روزنامه «شرق الاوسط» به نقل از منابع دیپلماتیک غربی، مقامات آمریکایی در ملاقات با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در سفر اخیرش به واشینگتن، به وی گفته‌اند که آمریکا تصمیم دارد بشار اسد را از ایفای هر گونه نقش سیاسی در آینده سوریه منع و برای خروج بدون محاکمه وی از قدرت تلاش خواهد کرد.

  موضع آمریکایی‌ها در قبال بحران سوریه از گذشته روشن تر شده است ایالات متحده با تکرار مجدد تجربه یمن، عراق یا لیبی در سوریه مخالف است. اما در عین حال رویکرد جدید کاخ سفید با سیاست سابق دولت باراک اوباما بسیار متفاوت است

  در همین حال هربرت مک مستر، مشاور ترامپ، بارها تاکید کرده که آمریکا مصمم است که با سیاست «ویرانگر» روسیه در اوکراین و سوریه مقابله کند.

  اظهارات مشاور ترامپ نشان می دهد که استراتژی جدید آمریکا برای سوریه تغییر اوضاع در این کشور برخلاف طرحهایی که مسکو برای سوریه ریخته است تلاش می‌کن و اگر نتواند آنها را به طور کلی دگر گون کند حداقل آنها را تغییر دهد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران