فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • استاندار سابق نینوا: برای منع گسترش نفوذ ایران در عراق باید عرب‌های سنی را حمایت کرد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  اثیل النجیفی، فرماندار سابق استان نینوا و فرمانده «پاسداران نینوا»، گفت حزب جدید التاسیس «متحدون للعراق» که روز جمعه 12 مه رسانه‌های عراقی از تاسیس آن در اربیل خبر دادند، از محبوب ترین احزاب عرب‌های سنی است. البته ما نمی توانیم بگوییم که این حزب نماینده هنی سنی‌ه است. اما از محبوبیت زیادی میان مردم برخوردار است.

  النجیفی گفت: «برای جلوگیری از گسترش نفوذ ایران در عراق باید از جامعه عرب‌های سنی پشتیبانی شود».

  النجیفی اظهار داشت حزب «متحدون للعراق» از طرح نظام فدرالی عراق و تقسیم مناطق بر اساس اقالیم به عنوان جایگزین استان‌ها حمایت می‌کند».

  وی افزود: «عرب‌های سنی عراق را نمی‌توان در جای مشخصی محصور و محدود کرد، آن‌ها در جاهای مختلفی و تقریبا در همه مناطق عراق حضور».

  النجیفی گفت: «این حزب شاخه نظامی ندارد و به عملکرد نظامی معتقد نیست. ما با حضور شبه نظامیان به عنوان شاخه‌های احزاب سیاسی مخالف هستیم».

  وی در رابطه با حضور شاخه نظامی موسوم به «حرس نینوا» (پاسداران نینوا) که از عرب‌های سنی عراق تشکیل شده گفت: «پاسداران نینوا زیر نظر دولت عراق و به شکل کاملا قانونی عمل می کنند».

  وی تاکید کرد، تاسیس نظامی فدرالی بر اساس اقالیم به نفع همه مردم عراق است.

  النجیفی در رابطه با حضور نیروهای خارجی در عراق گفت: «مردم عرب سنی با وجود هرگونه نیروی خارجی در عراق به ویژه شبه نظامیان وابسته به ایران به شدت مخالف هستند. همانطور با حضور «پ.ک.ک» مخالف هستیم ما با هر گونه نفوذ نظامی یا سیاسی ایران در منطقه مخالفیم».

  النجیفی در پایان گفت :«برای خنثی کردن نقشه نفوذ ایران در عراق و منطقه باید از عب‌های سنی در عراق حمایت کرد».

  وی افزود: «شیعیان معتدل، کردها، عر‌ب‌های سنی و کشورهای منطقه باید دست در دست هم بگذارند تا مانع نفوذ ایران در منطقه شوند».

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران