فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • ویدیو..توانایی‌های پهپاد «صقر1» پادشاهی سعودی

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  به گزارش خبرگزاری رسمی پادشاهی سعودی (واس)، شهرک علوم و فن‌آوری ملک عبدالعزیز در شهر ریاض از برنامه استراتژیک ساخت پهپاد صقر1 رونمایی کرد.
  شاهزاده دکتر ترکی بن سعود بن محمد، رییس شهرک ملک عبدالعزیز گفت در ساخت پهپاد صقر1 از آخرین فن‌آوری استفاده شده است. این پهپاد مجهز به سیستم مخابراتی ماهواره‌ای ka و برد پروازی 2500 کیلومتر است. این پهپاد قادر است در ارتفاع کم و زیاد پرواز کند و مجهز به موشک‌های هدایت شونده لیزی است که می‌تواند از فاصله 10 کیلومتر و با دقت 1.5 متر به هدف اصابت نماید.

  دکتر ترکی بن سعود گفت فن‌آوری‌های حساس داخلی در این پروژه بکار گرفته شده است مانند سیستم ردیابی از راه دور، فن‌آوری موشکی پیشرفته با دوربین‌های حرارتی با دقت بالا و سیستم لیز که با همکاری با شرکت‌های بین‌المللی ساخته شده است.

  این پهپاد می‌تواند در ارتفاع متوسط 20 هزار فوتی (6 هزار متری) پرواز کند، مدت پرواز آن به 24 ساعت می‌رسد، و دارای سیستم‌ها فرود اتوماتیک و استفاده از چترنجات در مواقع اضطراری است. این پهپاد دارای سیستم‌های دوربین فیلمبرداری در روز و شب، و سیستم های رادار گریز و شنود و مجهز به بمب و موشک می‌باشد.

  دکتر ترکی بن سعود گفت که در ساخت این پهپاد از کربن و فایبرگلاس استفاده شده که سبک و مصرف سوخت آن کم است.

  او گفت که این پهپاد تمامی عملیات برخاستن و فرود را بصورت خودکار انجام می‌دهد، و از یک ایستگاه زمینی با دقت بالا قابل کنترل می‌شود و سیستم جهت‌یابی آن در تمام شرایط پروازی کار می‌کند.

  او افزود که تمامی مراحل طراحی و ساخت این پهپاد در شهرک ملک عبدالعزیز و به دست پرسنل سعودی ساخته شده است. کار ساخت نسل اول پهپاد (صقر1A) و آموزش کادر سعودی در طول ۶ سال انجام شده است، و اکنون در مرحله پایانی ساخت نسل دوم این پهپاد (صقر1 B) هستند، که مجهز به سیستم اتصال به ماهواره و مهمات است. او همچنین اشاره کرد که کار بر روی نسل سوم این پهپادها آغاز شده و تا سال 2018 به پایان خواهد رسید.

  ساخت پهپاد استراتژیک صقر1 از ابتکارهای این شهرک در برنامه «تحول ملی» است و در چارچوب «چشم‌انداز پادشاهی سعودی برای سال 2030» و با هدف به حداکثر رساندن توان ساخت داخلی طراحی شده است.

  این پهپاد آزمایش‌های بسیاری را انجام داده و کاملا آماده عملیات می‌باشد، و استانداردهای محلی و بین‌المللی بسیاری را برای پروژه ساخت داخل هواپیماهای بدون سرنشین کسب کرده است.

  تبلیغات