فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • رهبر گروه عصائب اهل الحق: ماه شیعی برپا خواهیم کرد نه هلال شیعی

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  قیس الخزعلی رهبر گروه شبه‌نظامی عصائب اهل الحق که در عراق فعال است، به شکلی صریح گفت که شبه‌نظامیان شیعه حمایت شده از سوی ایران، برای چیره شدن بر عراق و سوریه تلاش می‌کنند.

  به گزارش العربیه، فیلم ویدیویی این سخنان الخزعلی، چهارشنبه 10 مه در شبکه‌های اجتماعی به ویژه فیس‌بوک منتشر شد.

  بنا بر ویدیوی منتشر شده، الخزعلی گفته است که این شبه‌نظامیان، «ماه شیعی» تشکیل خواهند داد نه به گفته او «هلال شیعی».

  او تاکید کرد که در آینده «گروه‌های شبه‌نظامی جنگجو» کامل خواهند شد. او همچنین به حضور نیروهای سپاه پاسداران در ایران، گروه حوثی در یمن، حزب‌الله در لبنان و حشد الشعبی در عراق، اشاره کرد.

  گروه شبه‌‎نظامی عصائب اهل الحق سال 2004 از جریان صدر جدا شد. قیس الخزعلی و معاونش اکرم الکعبی، گروه عصائب اهل الحق را که شمار شبه‌نظامیانش بیش از 10 هزار تن برآورد می‌شوند، تاسیس کردند. این گروه مسئولیت 6 حمله به نیروهای آمریکایی و عراقی را بر عهده گرفته است.

  ژانویه 2012 پس از خروج نیروهای آمریکایی از عراق، الخزعلی اعلام کرد که گروهش خود را برای زمین گذاشتن سلاح و پیوستن به روند سیاسی، آماده می‌کند. اما این گروه پس از آن به جنگ در کنار نظام سوریه علیه مخالفانش پیوست.

  گروه شبه‌نظامی عصائب اهل الحق، با علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران، بیعت کرده است. برخی گروه‌های عراقی این گروه را به ربودن، شکنجه و کشتن صدها عراقی متهم می‌کنند و خواستار قرار دادن نامش در فهرست گروه‌های تروریسیستی هستند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران