فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • احتمال حمله ترکیه به پ.ک.ک در عراق در پی مسلح‌سازی کُردهای سوریه

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز نوشت، احتمالا رجب طیب اردوغان سعی کند آن‌چه را که در تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برای مسلح سازی کُردهای سوریه از دست داده، با دریافت چراغ سبز برای حمله به مواضع حزب کارگران کُردستان (پ.ک.ک) در کردستان در عراق جبران کند.

  نیویوک تایمز تحلیل خود را بر سخنان بن‌علی یلدریم نخست‌وزیر ترکیه بنا کرده که گفته بود تصمیم آمریکا در مسلح سازی کُردهای سوریه، «دارای پیامدهای منفی خواهد بود»؛ مساله‌ای که به نوشته این روزنامه، رجب طیب اردوغان در دیدار قریب الوقوعش با دونالد ترامپ تشریح خواهد کرد.

  نیویورک تایمز به نقل از کارشناسان نوشته است که اردوغان، چراغ سبز آمریکا را برای جنگ با حزب پ.ک.ک در عراق به دست خواهد آورد.

  اگر چه حمله به مواضع حزب پ.ک.ک در عراق، ترکیه را به برخی اهدافش خواهد رساند، اما مانع برپایی منطقه کُرد مستقل در نزدیکی مرزهای ترکیه در سوریه نخواهد شد.

  با این وجود، حمله به مواضع پ.ک.ک در عراق، باعث خواهد شد که کُردها، مناطق تحت کنترل خود را میان عراق و سوریه، توسعه ندهند.

  این دستاورد به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، به زیان ایران خواهد بود. ایران در روابط با حزب کارگران کُردستان، می‌خواست از این گروه برای ایجاد گذرگاهی برای رسیدن به دریای مدیترانه استفاده کند؛ گذرگاهی که از عراق و شمال سوریه عبور می‌کند.

  رجب طیب اردوغان از آمریکا خواسته هرچه سریع‌تر از تصمیم خود برای مسلح سازی جنگجویان کُردی که در چارچوب ائتلاف سوریه دمکراتیک در حال نبرد هستند، عقب‌نشینی کند. ترکیه جنگجویان واحدهای حمایت از خلق (کُرد)، مهمترین بخش تشکیل دهنده ائتلاف سوریه دمکراتیک را، مرتبط با پ.ک.ک و تروریست می‌داند.

  رئیس جمهوری ترکیه در این باره گفته است: «جنگ علیه داعش نباید از راه گروه‌های تروریستی دیگر صورت گیرد. این اقدام آینده سوریه و منطقه را در معرض خطر قرار می‌دهد. می‌خواهیم به این باور برسیم که متحدان ترکیه، طرف آنکارا را خواهند گرفت نه گروه‌های تروریستی را. به طور مفصل موضع و نگارنیمان در این باره را با دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در روز 16 مه، به بحث خواهم گذاشت».

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران