فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • تصوری.. روایت مرگ: کودکان خان‌شیخون این‌گونه جان باختند

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  یک ماه و چهار روز از 4 آوریل 2017 گذشت؛ روزی که یک هواپیمای نظام سوریه به ریاست بشار اسد،از پایگاه الشعیرات استان حمص به پرواز درآمد و برای کودکان شهرک خان‌شیخون استان ادلب، مرگ به ارمغان برد. آن هواپیما برای کودکان از آسمان، اسباب‌بازی نیانداخت، شادی نریخت و خنده‌ای نصیبشان نکرد؛ محموله هواپیمایی که آن روز از الشعیرات بلند شد، گاز سارین بود و مرگ. هواپیما که به پایگاه برمی‌گشت، کودکان پشت سر خلبان دست تکان نمی‌دادند؛ دست و پا می‌زندند و دست و پنجه نرم می‌کردند با مرگ.

  اگر چه پس از گذشت بیش از یک ماه تب و تاب حادثه خوابیده است، ولی هنوز تصاویر کودکانی که با مرگ دست و پنجه نرم می‌کردند، از یادها نرفته و چه بسا هرگز نرود. هنوز و تا همیشه آتش درون سینه پدران و مادران داغدیده‌ای که لحظه‌ کشیدن نفس آخر فرزندشان را دیده‌اند، فروکش نکرده و نخواهد کرد.

  آدم حسین، عکاس سی‌ان‌ان، گزارشی تصویری از لحظه جان دادن کودکان خان‌شیخون منتشر کرده است، گزارشی که «روایت مرگ» ده‌ها کودک بی‌گناه است؛ آن‌ها که با شادی به هواپیما می‌نگریستند به این امید که روی سرشان امید و زندگی ببارد ولی آنچه نصیبشان شد، کابوس و مرگ بود.

  این گزارش را سی‌ان‌ان تحت عنوان «Gasping For Life» منتشر کرده و در توصیف آن نوشته است که این گزارش حاوی تصاویر اختصاصی از وقایع پس از بمباران خان شیخون است.

  یکی از امدادگرانی که آن روز در خان‌شیخون بوده گفت که تنگی نفس، تشنج و ترشحات بیش از حد همه نشانه بمباران شیمیایی است. اگر چه در تصاویر آدم حسین دیده می‌شود را به سادگی می‌توان مرگ نامید، لیکن به سختی می‌توان آن را تاب آورد.  تبلیغات

  برگزیده های کاربران